TEST: Honor 9 – wyższa półka w niższej cenie

Honor 9 trzyma się wygodnie, a przyciski głośności oraz Power są tam, gdzie ich odruchowo szukamy. Poniżej ekranu znajdują się trzy dotykowe przyciski nawigacyjne, z czego funkcje dwóch skrajnych (Wstecz i Aplikacje) można zamienić miejscami, zaś środkowy – Home – kryje również czytnik linii papilarnych. To największy, moim zdaniem, problem ergonomiczny Honora 9: żeby przyłożyć palec do czytnik,a trzeba dokonać niewygodnej zmiany chwytu na telefonie. Lepiej sprawdzał się czytnik umieszczony na tylnej ściance urządzenia, tak jak miało to miejsce we wcześniejszych modelach Huawei.
Huawei Honor 9

Huawei Honor 9 – test CHIP-a

Huawei Honor 9
Huawei Honor 9  (fot. Konstanty Młynarczyk)

Budowa i ergonomia

W odróżnieniu od serii P, Mate i Nova, w stylistyce których dominuje zwykle matowe aluminium, projektanci Honorów wybrali na swój najważniejszy materiał szkło. To właśnie nim pokryty jest zarówno przód, jak i tył obudowy, rozdzielone elegancką, aluminiową ramką wokół brzegów. Obudowa jest przyjemnie zaokrąglona, sprawiając że telefon dobrze układa się w dłoni, a szkło sprawia, że póki chwytamy go gołą ręką, nie ma raczej obaw o wyśliźnięcie się.
Zestaw złączy obejmuje uniwersalne gniazdo USB-C służące do ładowania i przesyłu danych i wyjście audio jack 3,5 mm. Oprócz tego telefon ma także emiter podczerwieni na górnej krawędzi obudowy, a wysuwana z boku tacka na kartę SIM kryje również złącze kart pamięci.

Huawei Honor 9
Lokalizacja czytnika odcisków palców poniżej ekranu to ergonomiczny krok wstecz wobec czytników na tylnej ściance. (fot. Konstanty Młynarczyk)

Aparat fotograficzny

Huawei Honor 9
Huawei Honor 9: podwójny aparat fotograficzny z Hybrydowym Zoomem (fot. Konstanty Młynarczyk)

Aparat fotograficzny Honora 9 robi dobre zdjęcia, ale nie zalicza się do czołówki. Huawei zastosowało znany z modelu P9 zestaw dwóch obiektywów i matryc: jednej RGB o rozdzielczości 12 Mpix i jednej monochromatycznej, o rozdzielczości 20 Mpix. Podobnie jak w innych telefonach chińskiej firmy, zadaniem tej drugiej jest dostarczenie dodatkowych informacji o obrazie, pozwalających poprawić ostrość i dynamikę także w gorszych warunkach oświetleniowych. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że dzięki pozbyciu się filtrów barwnych do matrycy dociera znacząco więcej światła. Matryca monochromatyczna pozwala także na robienie czarno-białych zdjęć, wyglądających lepiej niż  te uzyskane w wyniku usunięcia koloru z fotografii barwnych.

Huawei chwali się dostępną w Honor 9 funkcją “hybrydowego zoomu”, dającą powiększenie do krotności x2 bez utraty jakości. Zdjęcia zrobione za pomocą funkcji “hybrid zoom” nie były jednak wyraźnie lepsze, niż kadry wycięte cyfrowo ze zdjęć zrobionych w normalnych trybie. Dopiero szczegółowa analiza wykazała, że kadry powiększone cyfrowo noszą ślady szumu, będącego wynikiem działania algorytmów wyostrzających. Tymczasem obraz zapisany w trybie “hybrid zoom” był czysty. Ta sama analiza wykazała jednak utratę jakości obrazu zdjęć z “hybrydowym zoomem” w porównaniu ze zwykłym ujęciem. Szkoda – zarówno w OnePlus 5 jaki w iPhone 7 podobna technologia działa dużo lepiej.

Test aparatu Honor 9

W trybie standardowym zdjęcia zrobione aparatem Honora 9 mają mniej detali, niż te uzyskane z aparatów topowych smartfonów. Wiąże się to z działaniem wspomnianego już algorytmu odszumiającego, który pozwala uzyskać bardzo dobrą ostrość obrazu, ale przy okazji “zjada” detale.
Znacznie gorzej wyglądają zdjęcia robione w złych warunkach oświetleniowych. Daje o sobie znać brak stabilizacji optycznej aparatu. Obrazy są nieostre i zaszumione.
Generalnie, aparat fotograficzny Honora 9 nie jest zły, ale nie jest też jakoś szczególnie dobry i daleko mu do obecnej czołówki.

Honor 9: ekran i czas pracy na baterii

Huawei Honor 9
Złącza Huawei Honor 9 – USB-C oraz Jack 3,5 mm (fot. Konstanty Młynarczyk)

Wyświetlacz Honora 9 robi bardzo dobre wrażenie. Przy przekątnej 5,15″ i rozdzielczości Full HD oferowana gęstość pikseli jest absolutnie wystarczająca do uzyskania doskonale ostrego i wyraźnego obrazu. Jedynym zastosowaniem, w którym wyższa rozdzielczość miałaby szansę pokazać swoją wyższość jest Rzeczywistość Wirtualna, jednak poza nią FHD sprawdza się idealnie.
Jak wykazały nasze pomiary, maksymalna jasność ekranu wynosi 530 cd/m3, co czyni go czytelnym także w bezpośrednim słońcu. Co natomiast ciekawe, włączenie dostępnej w menu opcji “Popraw czytelność w słońcu” według naszych pomiarów nie powodowało żadnych zmian w wyświetlanym obrazie.

Wyposażony w pojemną baterię 3200 mAh, Honor 9 w naszym teście bateryjnym pracował trochę krócej niż 9 godzin pracy w trybie intensywnego korzystania z internetu, co przekłada się na spokojny dzień typowego korzystania z telefonu.

Wydajność Honora 9

Huawei Honor 9
Huawei Honor 9 wyposażony jest w emiter podczerwieni, przydatny do sterowania sprzętem RTV

Byliśmy pod wrażeniem szybkości pracy. Szybkie działanie interfejsu systemu, szybkie ładowanie aplikacji, błyskawiczne rozpoznawanie odcisków palców – pod tym względem Honorowi 9 nie można nic zarzucić. Ośmiordzeniowy procesor HiCilicon Kirin 960 taktowany zegarem 2,4 GHz i wspomagany przez 4 GB pamięci RAM radzi sobie świetnie, podobnie jak czytnik linii papilarnych, który tak jak w przypadku innych smartfonów Huawei należy do najszybszych na świecie.

Honor 9 ma 64 GB pamięci (z czego 49 GB pozostaje do dyspozycji użytkownika) oraz slot kart microSD pozwalający zwiększyć tę pojemność. Na pokładzie znalazło się też miejsce dla wielopasmowego moduł LTE, karty Wi-Fi ac oraz Bluetooth 4.2. Zamiast karty microSD można włożyć drugą kartę SIM, jednak używa ona jedynie sieci GSM, więc może być wykorzystywana tylko do rozmów głosowych.

Android 7

Huawei Honor 9 działa pod kontrolą systemu Android 7, z którego jednak nie zobaczymy zbyt wiele, bo tak jak we wszystkich smartfonach Huawei tu także wykorzystywana jest nakładka EMUI. Trzeba przyznać, że wygląda ona bardzo elegancko i oferuje wiele pożytecznych funkcji, lecz bardzo odbiega od typowego interfejsu Androida.

Honor 9, cena w Polsce

Huawei Honor 9
Huawei Honor 9 (fot. Konstanty Młynarczyk)

W Europie Huawei sprzedaje Honora 9 średnio za równowartość ok. 1800 zł, co jest bardzo dobrą ceną jak za jego możliwości. Niestety, w Polsce cena telefonu jest przeważnie o ok. 400 zł wyższa, sięgając 2199 zł i czyniąc decyzję o zakupie zdecydowanie trudniejszą.

Podsumowanie

Honor 9 oferuje wysoką jakość i jeśli planujemy kupić go za granicą (co jest dziś, dzięki jednej gospodarce UE banalnie proste) bardzo rozsądną cenę, a jedynym powodem, żeby zdecydować się na dużo droższego Huawei P10 jest jakość zdjęć, które w przypadku tego drugiego modelu będą wyraźnie lepsze dzięki optycznej stabilizacji aparatu.

Konkurencją dla Honora mogą być w zasadzie tylko droższy LG G6 albo zeszłoroczny flagowiec Galaxy S7 Edge, który może się pochwalić lepszym aparatem fotograficznym, ale oferuje krótszy czas pracy na baterii. Jeśli decydowalibyśmy się na kupno w Polsce, cena staje się zdecydowanie mniej atrakcyjna, a konkurencja w postaci wspomnianych S7 Edge czy G6 – znacznie bardziej kusząca.

Zalety / Wady

+ wysoka jakość wykonania, świetny wygląd
+ dobry czas pracy na baterii
+ bardzo dobra wydajność
+ dobry wyświetlacz

– średni aparat fotograficzny (m. in. brak stabilizacji optycznej)
– zbyt wysoka cena w Polsce

Dane techniczne