Kamera sportowa MGCool Explorer

Ten nagły wysyp kamer sportowych, szczególnie chińskich marek został określony mianem „ataku klonów” (skopiowanego GoPro). Gdy jednak przejrzymy bardzo bogatą ofertę kamer sportowych dostępnych na rynku, zauważymy nie tylko duże różnice w cenach, ale również idąca za tym odmienność ich możliwości i jakości oferowanych przez nie funkcji – nagrywania wideo oraz wykonywania zdjęć.
Kamera sportowa MGCool Explorer

Kamera sportowa MGCool Explorer

Obudowa i wyposażenie

Dzięki załączonym do zestawu uchwytom możemy zamontować kamerę np. na kierownicy roweru.

Konstrukcją, kształtem i wielkością obudowy MGCool Explorer przypomina wczesne kamery GoPro. Szczególnie ze względu  na niewielkie wymiary 59 x 41 x 29 (szer. x wys. x gł.) mm, czyli niemal identyczne jak pierwszych modelach GoPro.
Obudowa mieści szerokokątny obiektyw (170° – wg danych prod.), ekran TFT o przekątnej 2 cale i rozdzielczości 320×240 pikseli, przycisk wyboru trybu pracy, przycisk wyboru opcji – pełniący jednocześnie funkcję spustu migawki, przyciski nawigowania po menu oraz włącznik Wi-Fi. Do ładowania kamery oraz podłączenia jej do komputera zastosowano złącze mikro USB. Przydatnym dodatkiem jest także gniazdo mikro HDMI. Za jego pomocą możemy podłączyć kamerę bezpośrednio do telewizora, monitora lub projektora, musimy tylko zadbać o odpowiednie przewody lub przejściówki. W zastawie z kamerą znajdziemy jeden przewód mikro USB – USB służący do transmisji danych lub zasilania kamery z portu USB komputera. O możliwościach kamery w znacznym stopniu decyduje dołączone wyposażanie, takie jak specjalne mocowania lub uchwyty. W testowanym modelu jest ono dość bogate – na wyposażeniu znalazły się: mocowanie do płaskiej powierzchni z taśmą samoprzylepną, mocowanie do roweru, oraz wielofunkcyjne mocowanie z gwintem, które pozwala np. przymocować kamerę do monopodu. Standardowo w zestawie jest wodoszczelna (do 30 m) obudowa z przezroczystego pleksiglasu (szkło akrylowe).

W zestawie nie zabrakło klasycznej, wodoodpornej obudowy z przezroczystego tworzywa sztucznego.

Zaletą tego, że kamerka jest bardzo podobna do starszych modeli GoPro, jest możliwość korzystania z bogatej oferty dodatkowego wyposażenia, np. różnego rodzaju wyspecjalizowanych uchwytów – np. do kasku rowerowego lub mocowania do szyby samochodu.

Obudowa ze szkła akrylowego ma standardowy uchwyt, zgodny z licznymi dodatkowymi akcesoriami, które dostępne są w niemal każdym sklepie z elektronika użytkową lub w internecie.

Możliwości i funkcjonalność

Zapisu wideo oraz zdjęć odbywa się na karcie microSDHC oraz microSDXC o pojemności do 64 GB. Należy przy zwrócić uwagę na to, by zastosowana karta miała współczynnik tzw. Class o wartości 10 lub wyższej. Określa on  prędkość z jaką urządzenie może zapisać dane w jednostce czasu. Więcej o klasach szybkości kart SD  znajdziecie w naszym artykule: http://www.chip.pl/artykuly/porady/2016/11/jaka-karte-pamieci-wybrac-3.

Zasadniczo wszystkie kamery sportowe oferują funkcję nagrywania wideo oraz rejestrowania zdjęć. Testowana przez nas kamera, poza standardowymi trybami ciągłego filmowania lub rejestracji pojedynczych zdjęć, umożliwia rejestrację filmu poklatkowego – tzw. timelapse, zapis w zwolnionym tempie – slow motion, wykonywanie zdjęć z samowyzwalaczem oraz wykonywanie zdjęć seryjnych. Zaletą tego urządzenia jest także funkcja wykrywania ruchu. Można więc tę kamerę wykorzystać jako element system monitoringu. Po wykryciu ruchu kamera rejestruje 30-sekundowe ujęcie. Funkcja idealnie nadaje się do obserwacji płochliwych zwierząt.

Oto bardzo ciekawy sposób wykorzystania kamery sportowej:  https://www.youtube.com/user/CatTrainerToo.

Aplikacja mobilna ułatwia obsługę kamery za pomocą smartfonu lub tabletu.

Istotny wpływ na wygodę użytkowania ma sposób sterowania funkcjami kamery. Na początku wydaje się mało  intuicyjny, ale wystarczy kilka minut prac z kamerą, by przekonać się do jej obsługi. Bardzo pomocny jest kolorowy wyświetlacz, znajdujący się z tyłu, o przekątnej 2 cale i rozdzielczość 320×240 pikseli. Menu zostało przetłumaczone na kilka języków, również na polski, ale nie jest to tłumaczenie ani wierne, ani piękne, lepiej więc pozostać przy języku angielskim, ponieważ niektóre zdania po polsku potrafią wprawić w zdumienie.

Tłumaczenie menu na język polski jest kulawe. Ewidentnie jest to skutek korzystania z automatycznego tłumacza Google.

Jakość filmów

Producent w specyfikacji chwali się, że w tym modelu wykorzystano przetwornik SONY IMX 179. Ma on matrycę CMOS o rozdzielczości 8 MP. Szerokokątny obiektyw ma sprawić, że w kadrze znajdzie się niemal całe pole widzenia, po to, by ten sam obraz widzieli nagrywający film i oglądający. I faktycznie, zarejestrowany obraz taki był.
Aby dokonać oceny jakości filmów,  nagraliśmy je w dwóch trybach:  Full HD i 4K.
Film Full HD, rejestrowany w dobrych warunkach oświetleniowych, okazał się zadowalającej jakości, ale jasne partie, np. niebo w tle, są “przepalone” i zlewają się w białe plamy. Przy słabym oświetleniu jakość obrazu jest zdecydowanie gorsza, obraz cierpi na brak szczegółów, w ciemnych partiach jest zaszumiony i widać wyraźnie spadek ostrości. W trybie 4K rejestrowanych jest 15 klatek na sekundę, więc film wyraźnie “się zacina”. Wbudowany mikrofon nagrywa dźwięk mono, którego jakość jest akceptowalna.

W świetle słonecznym kamera sportowa radzi sobie dość dobrze, ale ma tendencje do przepalania np. jasnych partii obrazu – np. nieba.
Filmowanie w słabych warunkach oświetleniowych powoduje gorszą jakość obrazu.

Jakość zdjęć

Testowany model ma przetwornik obrazu o fizycznej rozdzielczości 8 Mpix, lecz w ustawieniach trybu foto domyślna rozdzielczość ustawiona została na wartość 16 Mpix. I to ustawienie zdecydowanie nie ma sensu, gdyż zdjęcia interpolowanej rozdzielczości nie wyglądają wcale lepiej, a zajmują znacznie więcej miejsca na karcie pamięci. Ze względu na szeroki kąt obiektywu, obraz na zdjęciach jest mocno zniekształcony. Poza tym ostrość zdjęć nie należy do idealnych. Kamera sportowa to nie najlepszy substytut aparatu fotograficznego.

Bateria

Czas nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD wynosił dokładnie 89 minut. Natomiast ponowne pełne naładowanie baterii trwa prawie 2 godziny. Dlatego warto dokupić dodatkowe zestawy baterii.

Podsumowanie

MGCool Explorer to wprawdzie niedroga i bogata w funkcje kamera sportowa, ale zdecydowanie dla mniej wymagających użytkowników. Tryb 4K jest, ale raczej go nie polecamy. Ten model należy traktować jako kamerę Full HD 1080p. Jest wprawdzie niedroga, a jakość nagrań w porównaniu z kamerami takim jak GoPro z serii Hero 5 czy Sony FDR-X1000V, jest wyraźnie słabsza i trzeba się z tym liczyć. Po prostu jakość zawsze ma swoją cenę.

Zalety/Wady:

+ przyzwoita jakość wykonania obudowy

+ Wi-Fi oraz możliwość sterowania przez aplikację mobilną

+ bogaty zestaw uchwytów i mocowań

– jakość nagrań przy słabym oświetleniu

– niefunkcjonalny tryb 4K (tylko 15 klatek/s)

 

Alternatywa:

Manta Steadycam Active MM9359  cena: 429 zł

Xblitz Action 4K cena: 249 zł

 

Dane techniczne:

Przetwornik obrazu – Sony IMX179 (1/3.2 CMOS)

Procesor: Allwinner V3

Obiektyw: F2.6 – kąt widzenia 170 stopni

Ekran (z tyłu obudowy): 2 cale TFT o rozdzielczości 320×240

Natywna rozdzielczość zdjęć: 8 MP (3264×2448 pikseli)

Maksymalna rozdzielczość zdjęć: 16 MP (4608×3456 pikseli)

Możliwe nagrywanie: 1080p z 30/60 kl/s, 2K z 30kl/s, 4K z 15kl/s, HD z 120/60/30 kl/s

Rodzaj i maksymalna pojemność obsługiwanej karty pamięci: 64 GB

Pojemność baterii: 1050mAh

Czas pracy (nagrywanie wideo w pętli): 89 minut

Czas ładowania: 2h

Format dekodowania: H.264

Format wideo: MP4

Masa kamery z baterią – 60 g

Masa kamery z obudową wodoszczelną – 150 g

Cena: 69,99 $ (Strona producenta) ~ 295 zł

Info: www.mgcool.cc