Linuks na Windows: co, jak, kiedy

WSL jest skierowany przede wszystkim do programistów. Dzięki podsystemowi można korzystać z narzędzi programistycznych bez konieczności uruchamiania Linuksa na maszynie wirtualnej. Testowanie aplikacji będzie znacznie prostsze dzięki możliwości uruchomienia serwera Apache oraz MySQL bezpośrednio w systemie Windows. Programistów ucieszy zapewne możliwość korzystania z szyfrowanego połączenia SSH bez potrzeby instalowania programów zewnętrznych takich jak PuTTY.
WSL uruchomi polecenia Linuksa.
WSL uruchomi polecenia Linuksa.

Windows Subsystem for Windows otrzyma oficjalne wsparcie pomocy technicznej (fot. Microsoft)

Z podsystemu w wersji beta można było już korzystać wcześniej. Po ostatniej aktualizacji Windows 10 Fall Creators Update użytkownicy nie będą otrzymywali powiadomień o ograniczonym wsparciu dla WSL. Oznacza to, że pomoc techniczna Microsoftu zacznie wspierać tę usługę jak wszystkie inne składniki systemu Windows.

Także Visual Studio będzie korzystało z WSL.
WSL uruchomi linuksowe usługi i serwery (fot. The Register)

Dzięki WSL można używać komend Basha, czyli uniksowej powłoki systemowej. Można na przykład użyć linuksowego polecenia wyrażeń regularnych grep, wynik zapisać za pomocą potoków w pliku tekstowym i tym samym poleceniem otworzyć go w notatniku. Basha można wywoływać zarówno z terminala linuksowego jak i z linii komend systemu Windows. Co ciekawe, będzie możliwe również instalowanie dodatkowych aplikacji za pomocą polecenia apt.

Viasual Studio skompiluje i przetestuje aplikacje przeznaczone na Linuksa (fot. The Register)

Warto pamiętać, że WSL nie jest emulacją Linuksa i jego działanie polega na przekierowywaniu wywołań systemowych w odpowiednie miejsca. Z tego powodu trzeba się liczyć z możliwymi błędami tego podsystemu. Microsoft zaznacza, że WSL nie nadaje się do uruchamiania ostatecznych wersji aplikacji przeznaczonych do celów produkcyjnych i należy traktować podsystem jako ułatwienie w tworzeniu i testowaniu aplikacji. WSL jeszcze nie potrafi operować na plikach Linuksa, ale Microsoft pracuje nad tym, aby w przyszłości się to zmieniło.

Microsoft wpierając linuksowe narzędzia chce zachęcić programistów do korzystania ze swoich programów i usług (fot. Microsoft)

Zaletą Linuksa jest duże wsparcie jakie daje programistom i łatwa obsługa wielu języków programowania. Microsoft najwyraźniej stara się pozyskać ich przychylność, aby chętniej korzystali z Azure, Visual Studio Online oraz Universal Windows Platform. Do tej pory Microsoft zaniedbywał rozwiązania wieloplatformowe i raczej utrudniał zadanie twórcom aplikacji w tym względzie. Gigant z Redmond odrobił najwyraźniej lekcję po niepowodzeniu jakim okazał się Windows Mobile. Bez wsparcia sprawdzonych rozwiązań opartych na Uniksie, Microsoft z pewnością przegrałby z Apple oraz społecznością open source. | CHIP