Modularny smartfon Facebooka

Facebook złożył patent własnego modularnego smartfonu, a dokładnie “modularnego urządzenia elektromagnetycznego”, mającego być rozwiązaniem problemu “drogich i marnotrawiących zasoby” urządzeń elektroniki konsumenckiej. Złożone przez FB patenty dotyczą nie tylko telefonu, ale także inteligentnego głośnika.
Czy smartfon Facebooka rozwiąże problem modułowości podobnie jak Ara? (fot. Digitaltrends)

Czy smartfon Facebooka rozwiąże problem modułowości podobnie jak Ara? (fot. Digitaltrends)

Projekt powstał w specjalnym oddziale firmy o nazwie “Facebook Building 8”, zajmującym się najnowszymi technologiami sprzętowymi. Oddział jest prowadzony przez Reginę Dugan, byłą dyrektor instytutu DARPA.

Dlaczego modularne smartfony byłby przełomem? Wyobraźmy sobie, że komputer jest sprzedawany wyłącznie w formie zamkniętej, bez możliwości doboru i wymiany podzespołów.  Wówczas jego zakup zawsze wiązałby się z jakimś kompromisem i przypominałby zakup pralki lub lodówki. Bez możliwości dopasowania do własnych potrzeb. Dobierając podzespoły w smartfonie moglibyśmy samodzielnie zdecydować o tym, jakie elementy są dla nas ważne. Tak jak to się dzieje, gdy składamy peceta.

Np. miłośnik fotografii mobilnej wybierze topowy moduł aparatu, zapewne też solidną baterię i pojemną pamięć. Superwydajny procesor SoC nie jest mu jednak potrzebny, podobnie jak najwydajniejszy z dostępnych układów graficznych. Natomiast miłośnik mobilnego grania: wprost przeciwnie; CPU, RAM i GPU będą dla niego najbardziej istotne.

Facebook nie jest pierwszą firmą, która przymierza się do tego tematu. Google, ze swoim innowacyjnym Projektem Ara na jakiś czas rozpaliło nadzieje użytkowników, ale we wrześniu 2016 roku firma poinformowała o zakończeniu projektu. Pewien elementem modułowości zapewniają elementy z serii Moto Mods, obecne w smartfonach Motorolii z serii Z.

Google Ara – pomysł ciekawy, ale do ostatecznej realizacji nie doszło (fot. Google)

Wspomniana wyżej Regina Dugan właśnie pod koniec 2016 roku porzuciła pracę w Google. Jej nowym pracodawcą stał się wówczas Mark Zuckerberg. Nad czym pani Dugan pracowała dla Facebooka przez minione kilka miesięcy? Domysły były różne, ale nowy patent złożony przez firmę Zuckerberga pozwala snuć liczne domysły.

Inteligentny głośnik Zuckerberga? (fot. Facebook)

Oprócz Reginy Dugan w oddziale “Building 8” pracuje m.in twórca Amazon Echo, Bernard Richardson oraz kilka osób, które uczestniczyły w Projekt Ara. A jakiś czas temu Mark Zuckenberg wywołał małe zamieszanie publikując na swoim profilu krótki film, z którego wynika, że zespół Reginy Dugan pracuje nie tylko nad modularnym smartfonem.

https://www.facebook.com/zuck/videos/10103661167577621/

Na odbywającej się w kwietniu firmowej konferencji Facebooka “F8” w San Jose, Regina Dugan odsłoniła rąbka tajemnicy spowijającej pracę jej zespołu ogłaszając dwa projekty nad którymi trwają prace. Obydwa wykorzystują komunikację komputer-mózg.

Pierwszy to pisanie za pomocą myśli. Drugi, “słyszenie” przez skórę za pomocą mikrowibracji. Oba rozwiązania mają pomóc osobom niepełnosprawnym w kontrolowaniu współczesnych urządzeń.

A jeśli połączymy np. inteligentny głośnik i sterowanie myślą – dwie rzeczy, o których wiemy, że są w kręgu zainteresowań zespołu “Building 8”, to efekt, który możemy uzyskać jest niezwykle ciekawy. Domowy asystent obsługiwany myślą.

Sterowanie elektroniką za pomocą myśli nie jest tylko pomysłem autorów książek science-fiction i inżynierów z DARPA. Poza Facebookiem nad podobnym rozwiązaniem pracuje też zespół tworzący Neuralink, będący własnością Elona Muska. Kto pierwszy stworzy w pełni funkcjonalne urządzenie? Musk vs Zuckerberg to pojedynek wagi najcięższej z możliwych. | CHIP