NEWS: UOKiK prowadzi kontrolę w siedzibie Allegro

Zażalenia przedsiębiorców, które wpływały do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczyły zmiany w sposobie funkcjonowania serwisu. Według firm, produkty sprzedawane przez oficjalny sklep Allegro są promowane w wynikach wyszukiwania jako najbardziej trafne propozycje.

– Chcemy wstępnie ustalić, czy, w związku z działaniami Grupy Allegro, mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego, w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – wyjaśnia prezes UOKiK-u, Marek Niechciał.

Przedsiębiorcy skarżą się na nowy system wyszukiwania (fot. CHIP)

Urząd interesuje się szczególnie sprzedażą elektroniki, która jest również pod lupą Komisji Europejskiej. Niedawno Google musiało zapłacić karę 2,4 mld euro za stosowanie nieuczciwych praktyk biznesowych. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie i UOKiK na razie prowadzi postępowanie w sprawie a nie przeciwko temu przedsiębiorstwu. Allegro odpowiada, że to nie pierwsze podobne działanie urzędu i deklaruje pełną współpracę z kontrolerami:

– Potwierdzam, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKIK – przyznaje w rozmowie z CHIP-em Paweł Klimiuk z Allegro. – Udostępniamy urzędnikom informacje i dokumenty pomocne w przeprowadzeniu postępowania. Działamy w Polsce od niemal 18 lat i niezmiennie w pełni respektujemy zasady konkurencji oraz prawa konsumentów, efektywnie wpływając na rozwój rynku e-commerce w Polsce, dając szansę na rozwój blisko 100 tysiącom małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszej platformy. Działamy w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że postępownie potwierdzi wysokie standardy naszego działania – przekonuje przedstawiciel serwisu. | CHIP