Python, C i Java – najpopularniejsze języki programowania

Instytut przeanalizował dane dostępne w portalach internetowych oraz publikacjach specjalistycznych. W większości kategorii wygrał Python, choć czołowa trójka uzyskała wyniki popularności na podobnym poziomie. Zwycięstwo skryptowego języka programowania w zestawieniu jest znakiem czasów. Podobnie jak dominacja języków, które są przeznaczone dla aplikacji mobilnych oraz internetowych. Nie jest też zaskoczeniem, że w czołówce znalazło się sporo języków obiektowych takich jak Java, C++, C# oraz JavaScript. Natomiast klasyczne C ma się bardzo dobrze i zapewne jeszcze długo programiści będą tworzyć w nim oprogramowanie dla swoich klientów. Jedyna kategoria, w której Python minimalnie przegrał z Javą i C, to oferty pracy dla programistów.
Python, C i Java – najpopularniejsze języki programowania

Najpopularniejszym językiem programowania jest Python (fot. IEEE)

Python to język, w którym programiści cenią czytelność oraz możliwość pisania kodu w różny sposób. Łączy w sobie zalety języka obiektowego, imperatywnego oraz w pewnym stopniu funkcyjnego. Podobnie jak C++, pozwala stosować różne style jednocześnie. Warto zaznaczyć, że język jest rozwijany jako projekt Open Source. Python ma wiele zastosowań, z których najważniejszymi są dynamiczne serwisy internetowe oraz aplikacje sieciowe, ale zastosowań tego języka jest naprawdę bardzo dużo i warto się nim zainteresować.

Przedsiębiorcy szukają programistów Javy (fot. IEEE)

Dwa pozostałe języki z czołówki, prezentują dwa różne programistyczne światy. Język C jest przeznaczony głównie do programowania sterowników, systemów operacyjnych oraz innych zadań niskiego poziomu. Tajemnicą poliszynela jest, że bardzo dużo języków wywodzi się wprost lub pośrednio od C. W tej grupie są też języki obiektowe takie jak Java, które dużą część składni i koncepcji zaczerpnęły z obiektowego C++, czyli następcy leciwego C. Java stawia natomiast na wspomnianą obiektowość oraz wieloplatformowość, dzięki maszynie wirtualnej, która sprawia, że program napisany pod jeden system operacyjny, zostanie uruchomiony pod innym z zainstalowanym środowiskiem Javy.

Twórcy rankingu wzięli też uwagę popularność języków wśród programistów oprogramowania Open Source (fot. IEEE)

Na koniec zostawiliśmy dwa bardzo ciekawe języki, które wdarły się do pierwszej dziesiątki. Mowa o stworzonym przez Google Go oraz Apple Swift. Celem twórców Go było stworzenie języka, który łączyłby zalety języków dynamicznych takich jak Python z wydajnością języków kompilowanych, czyli wspomnianych wcześniej C oraz Javy. Natomiast wydany w 2014 roku Swift znajduje swoje zastosowanie w programowaniu aplikacji na systemy operacyjne Apple oraz Linuksa. Oba języki są perspektywiczne, ale zobaczymy, czy podobnie jak Pythonowi uda im się przetrwać tak długo jak opracowany w 1972 roku C. | CHIP