Samsung w Polsce liderem – Huawei wyprzedza Apple

Utrzymuje się dominacja Samsunga z udziałem w polskim rynku na poziomie 30 proc. Polacy polubili też urządzenia Huawei, które zajęło drugie miejsce w zestawieniu, wyprzedzając Apple. „Jabłuszka” zdecydowanie lepiej radzą sobie na świecie, niż na polskim rynku. W rankingach globalnych wygrywają z urządzeniami chińskiego producenta, ustępując tylko Samsungowi. Warto jednak zauważyć, że i w skali światowej Huawei odnotowuje ogromne wzrosty sprzedaży na poziomie 20% rok do roku.

Co trzeci sprzedawany w Polsce telefon to Samsung (fot. Samsung)

Według firmy badawczej IDC, w pierwszym kwartale 2017 roku Polacy kupili ponad 2 mln smartfonów, czyli o 10% więcej niż rok temu. Pod koniec 2017 sprzedaż ma wynieść ok. 8,5 mln sztuk (8 mln w całym 2016 roku).

Największym wzięciem cieszą się tańsze urządzenia kosztujące od 350 do 850 zł. Rośnie zainteresowanie telefonami o większej przekątnej ekranu. Już 80% sprzedawanych smartfonów ma wyświetlacz o rozmiarze między 5-6”. Dominują urządzenia, korzystające z technologii LTE. IDC prognozuje, że pod koniec roku dostęp do szybkiego internetu będzie zapewniało 90% sprzedawanych telefonów.

Huawei bardzo popularny w Polsce (fot. Huawei)

A na świecie sprzedano na początku roku 347 mln smartfonów (w porównaniu z 333 mln rok temu). Na tym tle 10% wzrost sprzedaży telefonów w Polsce pokazuje, że nasz rynek rośnie szybko. | CHIP