Uwaga na podrabiane Ryzeny

Takie egzemplarze pojawiły się m.in. w sklepie Amazona i na aukcyjnym portalu eBay. Ich nabywcy dostają w rzeczywistości “przepakowane” Celerony. Niewielką pociechą jest fakt, że nabywcom falsyfikatów nie grozi dodatkowo uszkodzenie sprzętu, gdyż fałszywy układ nie będzie pasować do jakiejkolwiek płyty głównej przeznaczonej dla Ryzenów.
Fałszywy procesor AMD Ryzen

Fałszywy procesor AMD Ryzen

fałszywy procesor AMD Ryzen
Opakowanie zewnętrze jeszcze niczego nie zdradza, ale środek już tak – pełna galeria we wpisie użytkownika sh00ter999 na Reddicie (fot. sh00ter999 / Reddit)

Paradoksalnie Ryzeny stały się ofiarą własnej popularności. Nowe układy AMD są tak rozchwytywane, że przestępcy postanowili na tym zarobić: masowo skupują oryginalne procesory AMD Ryzen, a następnie przed dalszą odsprzedażą zastępują oryginalny układ przeróbką opartą na Celeronie. Oszuści skanują oryginalne oznaczenie umieszczone na płytce rozpraszającej ciepło generowane przez oryginalny układ AMD, następnie wykonują nadruk, który umieszczają na fałszywce.

Falsyfikat można bardzo łatwo odróżnić od oryginalnego układu AMD, Celeron będący podstawą fałszywki ma zupełnie inne połączenia z gniazdem procesora. Ponadto przestępcy zadbali o zewnętrzne opakowanie (wykorzystując opakowania oryginalnych Ryzenów), ale gdy zajrzymy do pudełka od razu można się zorientować, że CPU znacznie odbiega wyglądem od faktycznych Ryzenów.

Jak na razie falsyfikaty procesorów AMD Ryzen zlokalizowano jedynie na wspomnianych dwóch serwisach potentatów handlu online – eBay i Amazon. Oszukani nabywcy mają bardzo duże szanse odzyskania pieniędzy, ale lepiej zawczasu uchronić się od frustracji. Dlatego wszystkim zainteresowanym nowymi procesorami AMD zalecamy zakupy wyłącznie w sprawdzonych punktach sprzedaży (zarówno offline, jak i online). | CHIP