Wysłaliśmy o 1,7 mld mniej SMS-ów

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport o stanie rynku telekomunikacyjnego, dotyczący ubiegłego roku. O 2% zmalała liczba aktywnych kart SIM. Jest to najwyraźniej efekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych, która nałożyła na klientów obowiązek rejestracji kart pre-paid. To mogło też mieć wpływ na spadek popularności SMS-ów. W 2016 roku wysłaliśmy ich 50,2 miliarda (w porównaniu do 51,9 miliarda w 2015). W tym przypadku niebagatelne znaczenie ma ekspansja komunikatorów internetowych, z których korzystają Polacy. Z powodu Messengera, Snapchata i WhatsAppa rynek SMS-ów będzie malał w kolejnych latach i nic nie wskazuje, by ta tendencja miała się odwrócić.
Wysłaliśmy o 1,7 mld mniej SMS-ów

Mimo to Polska wciąż plasuje się stosunkowo wysoko wśród krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę pisanych SMS-ów. Średnia miesięczna na jednego użytkownika w Europie wynosi 64 wiadomości, natomiast w Polsce – 83. Najwięcej esemesują Francuzi (264 SMS/miesiąc), a najmniej Estończycy (2 SMS/miesiąc).

Systematycznie rośnie natomiast liczba wiadomości SMS wysłanych w roamingu. W ubiegłym roku Polacy wysłali z sieci zagranicznych operatorów 639 milionów wiadomości, a zatem o 6,5% więcej niż przed rokiem. W związku ze zmianami dotyczącymi obniżenia kosztów w roamingu w UE, które weszły w życie 15 czerwca, należy się spodziewać, że ta tendencja zaznaczy się w przyszłości jeszcze mocniej.

Wydawać by się mogło, że skoro liczba wysyłanych SMS-ów ogólnie maleje, to samo dotyczyć powinno formatu MMS. Tymczasem wiadomości multimedialne nigdy nie miały się lepiej niż obecnie. W 2016 roku polscy abonenci wysłali ponad miliard MMS-ów (o 40,6% więcej niż przed rokiem). Statystyczny Polak przesłał w ciągu roku 27 wiadomości multimedialnych, wobec 19 wysłanych rok wcześniej.  Przyczyn takiego stanu rzeczy może być parę, np. większa liczba taryf, w których MMS-y wliczone są w abonament, lepszej jakości aparaty w smartfonach, które zachęcają do dzielenia się ładniejszymi zdjęciami.
Badanie UKE to średnia dla wszystkich grup wiekowych. Z raportu Spicy Mobile, o którym pisaliśmy na początku roku, wynika, że młodzi Polacy (15-24 lata) wysyłają średnio 238 wiadomości SMS, czyli więcej niż Francuzi, którzy prowadzą w ogólnym rankingu. | CHIP