Zwiedź Międzynarodową Stację Kosmiczną

Gooogle udostępniło możliwość zwiedzania stacji kosmicznej ISS za pośrednictwem mechanizmu Google Street View. Wirtualna wycieczka odbywa się we wszystkich trzech wymiarach, ponieważ ze względu na warunki mikrograwitacji (stan nieważkości) nie ma ustalonego kierunku “w dół”, sufitu czy podłogi, a kamera przemieszcza się swobodnie we wszystkie strony.
Zwiedź Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przyznajemy, że sterowanie w tym niezwykłym środowisku nie jest idealne, bo Google StreetView powstało do jednak nieco innych celów. Ciekawostką jest natomiast fakt, że wirtualny spacer uzupełniono o dane dla ciekawskich. Dzięki temu, że opisano poszczególne moduły i wybrane elementy stacji, możemy dość dużo dowiedzieć się o tym jak ta niezwykła konstrukcja jest zbudowana.

Dla ciekawskich: zdjęcia były wykonywane podczas gdy na ISS gościły: rosyjski Sojuz oraz SpaceX Dragon. Możecie je znaleźć pod podanymi wyżej linkami lub spróbować znaleźć je sami. Ostrzegamy jednak – zwiedzanie ISS jest uzależniające i frustrujące jednocześnie, bo sterowanie StreetView w 3D rzeczywiście jest dość trudne.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to największy wspólny projekt kilku agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA, rosyjskiej Roskosmos, kanadyjskiej CSA czy japońskiej JAXA. Stacja od lat umożliwia badania prowadzone z orbity naszej planety.

To nie jest pierwsze niestandardowe zastosowanie Google StreetView. Innym jest np. gra Geoguessr. Ostrzegamy: wciąga.

Więcej:astronomia