73 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie

O 17:00 1 sierpnia 1944 roku w stolicy Polski rozpoczęły się walki z niemieckim okupantem. W ciągu ponad 2 miesięcy w Warszawie zginęło ponad 200 tysięcy osób. Choć działo się to ponad siedem dekad temu, a zatem na długo przed wielką technologiczną ekspansją, Powstańcom pomagały rozwiązania – w tamtym czasie technicznie nowoczesne. Żołnierze Armii Krajowej dysponowali radiostacją Błyskawica, za pomocą której informowali o sytuacji w mieście. Błyskawica używała częstotliwości 7 i 10 MHz. Nadawała na fali 32,8 oraz 52,1 m oraz, na dłuższy dystans, na falach średnich.

Replika powstańczej radiostacji Błyskawica

Powstańcy mieli też urządzenia do komunikacji pomiędzy oddziałami i do radiowego nasłuchu. Dzięki temu drugiemu zdobywali wiadomości o sytuacji w innych miastach, na froncie oraz o politycznych reakcjach na świecie. Potem część nasłuchowych doniesień przekazywali we własnych radiowych i drukowanych mediach. Także dzięki technologii mamy dziś fotograficzną i filmową dokumentację Powstania. W sierpniu i wrześniu 1944 roku w Warszawie pracowało kilka dwuosobowych ekip operatorskich, które nagrywały kronikę walk. Tamte historyczne rejestracje w 2013 roku posłużyły do produkcji filmu, stworzonego z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Nagrania zostały pokolorowane, a „nieme dialogi” odczytane i zrekonstruowane.

Dziękujemy Powstańcom Warszawskim za ich poświęcenie dla Wolnej Polski. Chwała Bohaterom!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.