Irańskie aplikacje znikają z urządzeń Apple

Fot. Max Pixel
Stany Zjednoczone obłożyły Iran sankcjami za rozwijanie programu atomowego. Z platformy Apple są usuwane aplikacje, pochodzące z tego kraju. Irański biznes protestuje.

Apple napisało do deweloperów aplikacji wyprodukowanych w Iranie, że nie może ich obsługiwać z powodu amerykańskich sankcji. Usunięty został już między innymi serwis Snapp z Teheranu, odpowiednik Ubera, służący do zamawiania wspólnych przejazdów. Na iPhone’ach i iPadach nie będą też dostępne lokalne usługi, pozwalające zamówić jedzenie czy zrobić zakupy online.

Bliskowschodni biznesmen, Mahdi Taghizadeh, rozpoczął na Twitterze protest pod hasłem #StopRemovingIranianApps. Taghizadeh jest twórcą zablokowanej przez Apple – Delion Foods, która oferowała rozwożenie żywności. Przedsiębiorca namawia teraz rodaków do aktywności.

Co ciekawe, irański rząd z kolei od dawna blokuje amerykańskie serwisy społecznościowe. Irańczycy mają utrudniony dostęp do Twittera, Facebooka i YouTube’a. Mimo to, jak widać powyżej, znajdują sposoby na ominięcie cenzury i wyrażenie swojego zdania.

Oficjalnie Apple nie sprzedaje sprzętu ani usług w Iranie. Jednak iPhone’y są szmuglowane do Iranu z Hong Kongu oraz Dubaju. Niedawno pisaliśmy w CHIP-ie o kobiecie, która próbowała przemycić 102 iPhone’y z Hong Kongu do Chin. Bardzo możliwe, że część tego typu przemytu trafia też później do Iranu. | CHIP

0
Źródło: CNBC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.