Audi: dachy solarne w autach elektrycznych

Współczesne panele solarne nie dostarczają jeszcze energii wystarczającej do zasilania samochodu elektrycznego. Niemniej Audi planuje wyposażyć swoje przyszłe auta elektryczne w szklane dachy panoramiczne pokryte cienką warstwą elastycznych paneli fotowoltaicznych. Będą one wyprodukowane w kooperacji z chińską firmą Hanergy. Pierwszy prototyp modelu auta wyposażonego w takie rozwiązanie ma być gotowy jeszcze pod koniec bieżącego roku.
audi solar koncept
audi solar koncept

Mikropanel solarny Audi-Hanergy
Takimi komórkami fotowoltaicznymi mają być pokryte panoramiczne, szklane dachy przyszłych samochodów elektrycznych marki Audi (fot. Audi).

Dr Bernd Martens z zarządu Audi powiedział w oświadczeniu, że “zasięg elektrycznych samochodów pełni decyzyjną rolę dla naszych klientów. Wspólnie z Hanergy planujemy zainstalować innowacyjną technologię solarną w naszych samochodach elektrycznych, co wydłuży ich zasięg i będzie również istotne dla zrównoważonego rozwoju”.

W pierwszej generacji aut Audi wyposażanych w elastyczne ogniwa fotowoltaiczne energia słoneczna będzie zasilać głównie pokładowe systemy elektroniczne oraz funkcje niezwiązane bezpośrednio z napędem (np. klimatyzację, oświetlenie kabiny itp.). Jednak w dalszej perspektywie przewiduje się zastosowanie energii słonecznej również do ładowania baterii systemu napędowego, co “byłoby kamieniem milowym na drodze do osiągnięcia trwałej, bezemisyjnej mobilności” – dodaje Dr Martens.

dach samochodu Audi
Na początek dachy, ale wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogniwa fotowoltaiczne były instalowane na każdej części pojazdu wystawionej na działanie Słońca (fot. Engadget).

Ogniwa opracowane z myślą o ich zastosowaniu w pojazdach elektrycznych charakteryzują się efektywnością na poziomie przekraczającym 25 procent, co biorąc pod uwagę ich znikomą grubość i elastyczność jest bardzo dobrym osiągnięciem. Co więcej, będą one w stanie generować prąd nie tylko w idealnych warunkach, tj. w pełnym słońcu, ale również przy słabszej intensywności promieniowania słonecznego. Produkcją paneli zajmie się firma Alta Devices mająca swój zakład wytwórczy w Kalifornii. Alta Devices jest spółką należącą do Hanergy.
| CHIP