Google chce przyspieszyć internet

Algorytm już działa w większości usług Google. Korzysta z niego między innymi YouTube, Google Cloud Platfom, a także użytkownicy WordPressa zainstalowanego w chmurze Google. Według przeprowadzonych testów przepustowość łącza zwiększyła się od 4 do 14 procent w zależności od kraju, do którego były przesyłane dane.
Google chce przyspieszyć internet

Protokół TCP (Transmission Control Protocol) jest od lat stosowany powszechnie do przesyłania danych w sieci. Był zaprojektowany w latach 70 ubiegłego wieku, a w 1982 roku stał się oficjalnym standardem. Jednak 35 lat temu nikt nie przypuszczał, że będziemy przesyłać dane z tak zawrotnymi prędkościami. Z tego powodu nie wykorzystuje on całej przepustowości łącza. Google ulepszyło protokół TCP o algorytm BBR (skrót od Bottleneck Bandwidth and Round-trip propagation time). BBR szacuje przepustowość łącza i wysyła maksymalną ilość danych jaką jest w stanie przesłać światłowód.

Protokół TCP usprawniony o algorytm BBR działał zdecydowanie szybciej (fot. Google)

BBR może współpracować także z QUIC (Quick UDP Internet Connections), czyli zaprojektowaną przez Google szybszą wersją protokołu UDP (User Datagram Protocol). W przeciwieństwie do TCP, UDP nie gwarantuje jednak dostarczenia pakietu. Google od 2012 roku pracuje nad poprawą szybkości protokołów stosowanych w sieci. Jednocześnie jest chyba jedyną organizacją, która może faktycznie zmienić obowiązujące od lat standardy.

BBR nie jest pierwszą próbą przyspieszenia internetu w ten sposób. Wcześniej swój pomysł na dopracowanie TCP przedstawili naukowcy z Uniwersytetu w Karolinie Północnej. Jednak wprowadzanie nowych rozwiązań nie jest proste ze względu na ilość już działajacego różnego sprzętu sieciowego. Na szczęście Google jest firmą, która ma szansę przekonać większość producentów, że warto udoskonalić sprawdzony protkół TCP. | CHIP