Czym jest Samsung 360 Round?

29 marca 2017 roku, wraz z premierą Galaxy S8 zadebiutowała nowa wersja kamerki Gear 360. Nie minęło jeszcze pół roku, a wygląda na to, że Samsung planuje już kolejny model swojego sprzętu do filmów sferycznych. Do sieci trafił wniosek o udzielenie prawa ochronnego dla znaku “Samsung 360 Round” i choć nie znajdziemy w nim żadnych informacji na temat specyfikacji urządzenia, to nie tylko jego nazwa wskazuje na powiązanie z Gearem 360. Akcesorium posiada też bardzo podobną nomenklaturę (RM-R260) względem domniemanego poprzednika (Gear 360 to RM-R210). Słowo “Round” (z ang. okrągły), sugeruje też, że Samsung planuje powrócić do kształtu kuli w swojej kamerze – pierwsze modele Geara 360 były właśnie kuliste, dopiero od 2016 roku do obiektywu kamery dodano uchwyt.
samsung 360 round
samsung 360 round

samsung 360 round
Gear 360 z 2017 roku

Czy urządzenie zobaczymy na targach IFA? Wydaje się, że raczej nie. Standardowo producenci wypełniają podobne wnioski na długo przed pierwszymi informacjami o urządzeniu. Do tego od premiery Geara 360 minęło zbyt mało czasu. Czym nowa kamerka mogłaby zaskoczyć? Może chodzi tu jedynie o kwestię ergonomii, zmniejszenia rozmiarów? Póki co musimy uzbroić się w cierpliwość. Być może wkrótce do sieci przedostanie się więcej informacji w tej sprawie.

Ostatni model Gear 360 po raz pierwszy umożliwił użytkownikowi nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K. Kamerka została wyposażona w 8-megapikselowe matryce i obiektywy o jasności f/2.2, a także opcję udostępniania treści w czasie rzeczywistym w mediach społecznościowych. Urządzenie jest kompatybilne z flagowymi smartfonami Samsunga od modelu Galaxy S6 w górę i iPhone’ami od 6S w górę. Cena kamery nie zmieniła się od dnia premiery – Gear 360 kosztuje wciąż około 999 zł.