Astronauci SpaceX mają nowe kombinezony.

Elon Musk pokazał nowy kombinezon

Fot. SpaceX
Kombinezon będzie wykorzystywany przez astronautów statków Dragon od przyszłego roku.

Musk zaznaczył na swoim profilu na Instagramie, że zdjęcie przedstawia prawdziwy kombinezon, a nie jego projekt. Więcej mamy dowiedzieć się wkrótce, ale już teraz wiadomo, że kosmiczny strój był testowany pod dwa razy większym ciśnieniem niż to, które jest w przestrzeni. Kombinezony będą służyły do podróży z Ziemi na orbitę i z powrotem. Są nawet przystosowane do warunków próżniowych, ale tylko na krótki czas.

SpaceX rywalizuje z Boeingiem o kontrakty na wysyłanie załogowych misji. Firmy mają za zadanie dostarczać sprzęt i zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Program komercyjnych lotów jest realizowany od 2009 roku przez NASA i miał zakończyć się w zeszłym roku. Jednak obie firmy walczyły z problemami, dotyczącymi startu swoich rakiet, dlatego amerykańska agencja kosmiczna zdecydowała się przesunąć rozstrzygniecie konkursu na rok 2017.

Astronauci Boeinga już od lutego latają w nowych kombinezonach (fot. Boeing)

16 sierpnia statek kosmiczny Dragon firmy SpaceX dostarczył 3 tony załadunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Poza niezbędnymi astronautom produktami i sprzętem, w specjalnie przygotowanych lodówkach dostarczono też lody, które powinny osłodzić zespołowi czas spędzony poza domem. Statek Dragon wróci na Ziemię w połowie września. | CHIP

0
Źródło: NASA
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.