gogle

Gogle AR Acera rozebrane na części

Gogle HoloLens kosztują około 11 tys. zł, a nowe gogle Acera, służące do tych samych celów, można dostać za około 1000 zł. Shachar Weis ze studia Packet 39 postanowił sprawdzić co dokładnie kryje się w tańszej alternatywnie gogli mieszanej rzeczywistości.

W ubiegłym tygodniu do sprzedaży trafił pierwszy z headsetów wspierający platformę Windows Mixed Reality, który został opracowany nie przez Microsoft, a zewnętrznego producenta. Jest to wersja developerska urządzenia, jednak prawdopodobnie to, co dostaną do rąk konsumenci nie będzie się od niej poważnie różnić, dlatego warto przyjrzeć się „wnętrznościom” tego sprzętu.

W środku gogli znalazły się czujniki podczerwieni, dwa ekrany LED oraz dwie kamery z czujnikiem głębi – każda wyposażona we własny radiator, co sugeruje, że te podzespoły mogą wydzielać dużo ciepła podczas pracy. Na pokładzie znalazły się także żyroskopy i akcelerometry niezbędne do prawidłowego śledzenia ruchu w przestrzeni. Najważniejszą informacją dla potencjalnych nabywców gogli okazał się fakt, że da się je rozmontować i złożyć z powrotem bez wpływu na funkcjonalność, co oznacza, że w przypadku awarii jakiegokolwiek z podzespołów, można go łatwo wymienić.

Weis określił całą konstrukcję jako lekką, ale wykonaną z tanich materiałów. Pasek, który przytrzymuje urządzenie na głowie użytkownika, wykonany jest niemal w całości ze sztucznego tworzywa, co zmniejsza komfort użytkowania. Producent umieścił piankę jedynie na sekcji, w której gogle stykają się z czołem użytkownika. Z drugiej strony trudno oczekiwać, by kilkukrotnie tańszy sprzęt dorównywał headsetowi z segmentu premium.

Gogle Acera zostały po raz pierwszy zaprezentowane na tegorocznej konferencji Build Microsoftu. Gigant z Redmond ogłosił wówczas nawiązanie współpracy z innymi partnerami na rynku, dzięki czemu platforma Windows Mixed Reality, czyli projekt gromadzący w sobie aplikacje tworzone z myślą o rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, będzie miała szansę zaistnieć innych niż HoloLensy urządzeniach. Headset Acera oferuje 95-stopniowe pole widzenia, rozdzielczość 1440 x 1440 pikseli, odświeżanie obrazu na poziomie 90 Hz oraz własny system audio. Urządzenie nie jest samodzielne – należy je najpierw podpiąć kablem do komputera. | CHIP

0
Źródło: mspoweruser.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.