Jesienią nowy Windows 10 Pro

Pierwsze nieoficjalne informacje o nowej wersji Windows 10, specjalnie przygotowanej dla stacji roboczych pojawiły się w czerwcu. Teraz mamy już oficjalną zapowiedź: Windows 10 Pro for Workstations pojawi się jesienią.
Jesienią nowy Windows 10 Pro

Microsoft pokazał przy okazji sprawy Painta, że potrafi posłuchać użytkowników. Tym razem zareagował na głosy osób, które biorą udział w programie Windows Insider, konkretnie tej części, która użytkuje zaawansowane stacje robocze. Do nich jest skierowana nowa wersja Windowsa 10. Co w niej zobaczymy?

Oficjalna zapowiedź Windows 10 Pro for Workstations (fot. Microsoft)

Elastyczny system plików

ReFS jest znany głównie użytkownikom systemów serwerowych Microsoftu. Jest on bardziej odporny na występowanie błędów oraz wyśmienicie radzi sobie z bardzo dużymi pojemnościami. Lepiej współpracuje też z systemami zapisu lustrzanego (RAID1 i inne, bardziej skomplikowane macierze dyskowe). Wykorzystuje tzw. strumienie integralności, by zapewnić większe bezpieczeństwo danych. Więcej przeczytacie o nich tutaj.

Trwała pamięć

Windows 10 Pro dla stacji roboczych zapewni także obsługę pamięci typu NVDIMM-N, które różnią się od typowych modułów tym, że nawet jeśli wyłączymy komputer, ich zawartość nie zniknie. Do tego pamięci zapewniają wysoką wydajność.

Szybsze współdzielenie plików

Funkcja SMB Direct wspiera karty sieciowe zdolne obsłużyć RDMA (Remote Direct Memory Access), co pozwala bardzo zmniejszyć wykorzystanie CPU przy operacjach sieciowych, w tym podczas pracy na plikach zdalnych po SMB. W skrócie: udostępnione poprzez protokół SMB pliki będą działały szybciej, bez większego obciążania CPU.

Zwiększona przepustowość

Transfery przy szybkich sieciach (np. światłowodach) będą mogły korzystać z większej przepustowości, szczególnie przy dużych paczkach danych.

Nowa, specjalistyczna wersja Windowsa 10 (fot. Neowin)

System ma także szybciej reagować i odpowiadać na żądania sieci. W ten sposób dane składowane zdalnie będą reagowały sprawniej. Dodatkowo poziom użycia procesora przy transferach po sieci powinien być niższy. Nowa wersja Windows 10 Pro obsłuży działanie więcej niż 2 procesorów (takie jest obecne ograniczenie). Maksymalnie skorzystamy z 4 na raz. Wsparcie dla pamięci RAM również poszerzy się – z maksymalnie 2 do 6 TB. | CHIP