Lista 450 darmowych szkoleń programistycznych

Żeby zostać dobrym programistą, niekoniecznie trzeba skończyć informatyczne studia. Wiele szkół proponuje kursy, a nawet obozy naukowe, pomagające w pogłębianiu wiedzy o kodowaniu. A e-learningowe platformy zbierają oferty dobrych uczelni z całego świata, takich jak np. MIT, Stanford czy Michigan.
kursy programowania
kursy programowania

Wiele szkoleń jest bezpłatnych. Ponad 700 uniwersytetów oferuje darmowe kursy internetowe. Założyciel e-learningowej strony class-central.com stworzył listę 450 szkoleń z zakresu programowania, w których można wziąć udział nie wychodząc z domu. Na stronie freecode.camp także znajdziecie obszerną listę bezpłatnych kursów. Twórca zestawienia pogrupował je według stopnia wymaganej wiedzy, są zatem oferty dla laików, ale też dla zaawansowanych programistów.

Znajdziemy tu m.in.:

  • Podstawy JavaScriptu
  • Wprowadzenie do Linuxa
  • Wykorzystywanie baz danych z Pythonem
  • Uczenie maszynowe
  • Tworzenie aplikacji na iOS
  • Technologie bitcoina i kryptowalut.

Wszystkie te kursy są dostępne po angielsku. Część zagranicznych uczelni daje dyplomy za ukończenie internetowych zajęć, jednak uzyskanie certyfikatu jest najczęściej odpłatne. Jeśli zależy wam przede wszystkim na wiedzy, możecie zdobyć ją bez kosztów.

Często mówi się o tym, że polscy programiści mają dobrą renomę i są poszukiwanymi pracownikami. Według serwisu HackerRank, Polska jako “źródło” specjalistów od kodowania jest na 3 miejscu na świecie, za Chinami i Rosją. Autorzy zestawienia podkreślają wysokie umiejętności Polaków, jeśli chodzi o Javę, doceniają też rozwój projektów nauki programowania w szkołach. HackerRank to strona z darmowymi lekcjami programowania, zajmująca się również rekrutowaniem pracowników. Z danych infoShare Academy wynika natomiast, że w naszym kraju 30% firm IT ma problemy ze znalezieniem dobrze wykwalifikowanych programistów. | CHIP