NEWS: bitcoin powyżej 3 tysięcy dolarów

Wirtualna quasi waluta kolejny raz pobiła rekord.

Idą złe czasy dla osób, które chcą złożyć komputer z solidną kartą graficzną. Bitcoin, główna przyczyna koszmarnie drogich GPU, znowu podrożał. To oznacza, że „kopanie” kryptowaluty będzie jeszcze bardziej opłacalne.

Bitcoin rośnie od początku roku niemal nieprzerwanie w szybkim tempie. Zanotował poważny spadek jedynie w drugiej połowie lipca. Wzrost wartości kryptowaluty to jednak stałe zjawisko. Jeszcze 2 lata temu, w połowie 2015 roku wartość jednego bitcoina wynosiła około 250 dolarów (900 złotych). Dziś kosztuje ponad 3 tysiące dolarów (prawie 11 tysięcy złotych).

Według serwisu Coinmarketcap.com aktualna wartość światowego rynku bitcoina to prawie 52 miliardy dolarów.

Żadna inna waluta nie zyskała 10-krotnie na wartości w 5 lat (fot. Bitcoin.pl)

Tymczasem kilka dni temu doszło do rozdzielenia dwóch „wersji” bitcoina. Obecnie mamy do czynienia ze „starym” bitcoinem (BTC), oraz nowym, pozwalającym na więcej transakcji w krótszym czasie – bitcoin cash (BCC). Czym różnią się dwie, pokrewne kryptowaluty, piszemy tutaj. Część specjalistów obawiała się, że może dojść do sytuacji w której rozłam na BTC i BCC sprawi, że wartość „tradycyjnego” bitcoina spadnie. Tak się stało, ale tylko na chwilę. Spadła natomiast szybko wartość nowej waluty. BCC, osiągnąwszy najpierw ponad 700-dolarowy kurs, zszedł do 290 dolarów. Natomiast BTC wzrósł, przebijając po raz pierwszy wartość 3 tysięcy USD.

Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Przede wszystkim problem z kupnem nowej karty graficznej. Te są bardzo przydatne w procesie „kopania” bitcoinów, a wzrost wartości kryptowaluty sprawia, że rośnie też opłacalność inwestowania w coraz silniejsze „koparki” – co z kolei ogranicza dostępność i podnosi ceny kart. | CHIP

0
Źródło: TechCrunch
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.