Nowe procesory Media-Tek Helio – 29 sierpnia

Dwa nowe SoC to przedstawiciele rodziny Helio – stanowiącej droższy segment w ofercie tajwańskiego producenta. Modele Helio P23 i P30 zadebiutują już 29 sierpnia, a na premierę rynkową pewnie nie przyjdzie nam czekać zbyt długo, bo producenci smartfonów już ustawiają się w kolejce.
Nowe procesory Media-Tek Helio – 29 sierpnia

Helio P23 będzie, jeśli wierzyć przeciekom, procesorem ośmiordzeniowym, wykonanym w procesie technologicznym 16 nm. Ma obsługiwać łączność LTE Cat. 7. Maksymalna rozdzielczość ekranu obsługiwana przez ten SoC to prawdopodobnie 2K. Nowy procesor ma także radzić sobie z obsługą podwójnych aparatów, oraz obsługiwać pamięci RAM typu LPDDR4X. Mamy więc do czynienia z procesorem mającym zapewne zastąpić model Helio P20. Głównym usprawnieniem w stosunku do starszego modelu będzie obsługa LTE Cat 7.

Zapowiedź premiery nowych SoC. Nie wszystko rozumiemy, a Wy? (fot. Gizchina)

Helio P30 to już półka wyżej. Model ten będzie wykonany w procesie technologicznym 12 nm. Jego produkcją, podobnie jak w przypadku Helio P23 zajmie się TSMC. Helio P30 będzie procesorem ośmiordzeniowym, zbudowanym wg. modelu big.LITTLE. Cztery z rdzeni nowego SoC Media-Tek to wydajne Cortex-A72, kolejne cztery to nieco bardziej oszczędne energetycznie Cortex-A53. Chip ma także obsługiwać łączność LTE Cat 10.

Wśród firm, które są oficjalnie zainteresowane nowymi SoC są m.in. Meizu, Oppo, Vivo oraz Gionee. O popularność nowych SoC Media-Tek raczej nie musi się martwić. Jeśli spojrzymy w specyfikacje większości chińskich smartfonów, znajdziemy tam właśnie układy tajwańskiej firmy. W przypadku tych nieco droższych (kosztujących więcej niż 170 dolarów) zwykle są to procesory właśnie z Rodziny Media-Tek Helio P. | CHIP