Nowy procesor Huawei HiSilicon Kirin 970 trafił do produkcji

Jeśli spojrzymy w specyfikację niemal dowolnego smartfona A.D. 2017 zobaczymy procesor jednej z dwóch firm: Qualcomma lub MediaTeka. Samsung w części swoich telefonów proponuje własne procesory Exynos. Tylko nieliczne smartfony (np. niektóre modele Asusa) wykorzystują SoC Intela. I jest jeszcze Huawei, które w niektórych swoich smartfonach instaluje procesory własnej produkcji. Premiera nowego, flagowego SoC Huawei tuż za rogiem.
Nowy procesor Huawei HiSilicon Kirin 970 trafił do produkcji

Procesory Kirin tworzy specjalnie powołana do tego celu marka należąca do Huawei: HiSilicon. Dotychczasowe CPU chińskiego producenta cieszyły się dość dobrą opinią. Poprzednie modele procesorów serii Kirin były nierozerwalnie związane ze smartfonami Huawei Mate. Model Kirin 950 debiutował wraz z Huawei Mate 8, Kirin 960 pojawił się na pokładzie Huawei Mate 9, zatem możemy być niemal pewni, że nadchodzący Kirin 970 znajdzie swoje miejsce w Huawei Mate 10.

Huawei Mate 9 Porsche Design wykorzystuje CoS Kirin 960 – ciekawe czy zobaczymy podobną wersję modelu Mate 10 na SoC Kirin 970? (fot. Huawei)

Przeciek rodem z Tajwanu sugeruje, że nowy SoC jest już w produkcji. Źródło jest o tyle wiarygodne, że wytworzeniem nowych SoC dla HiSilicon zajmuje się TSMC – fabryka układów elektronicznych z siedzibą na Tajwanie właśnie. TSMC produkowało także poprzednie SoC Hisilicon, model Kirin 960.

Co wiemy o nowym Kirin 970? Prawdopodobnie HiSilicon zachowa 4 rdzenie Cortex A73 (plus cztery A53), chociaż możliwe iż pójdzie o krok dalej korzystając z architektury Cortex A75. Nie ma jednak co do tego pewności. Wiadomo jednak, że nowy SoC ma pracować we współpracy z pamięciami LPDDR4X oraz obsługiwać nośniki UFS 2.1. Zastosowany przy tworzeniu nowego procesora proces technologiczny 10 nm pozwala oczekiwać przyzwoitej wydajności energetycznej.

Konkurencja jest dość silna: Qualcomm Snapdragon 835 i Exynos 8895 to aktualnie liderzy wydajności smartfonowych procesorów. Czy Huawei zdoła dogonić czołówkę ze swoim Kirin 970? Zobaczymy już niedługo, bowiem premiera Huawei Mate 10 planowana jest na jesień tego roku. |CHIP