Nvidia Volta dopiero w przyszłym roku

Fot. Nvidia
Jasen Huang, założyciel i prezes Nvidii stwierdził, że nie widzi potrzeby zmieniania architektury w najbliższym czasie na Voltę.

Wielu graczy liczyło, że „zieloni” odświeżą swoją ofertę jeszcze w tym roku i zaprezentują karty graficzne oparte na architekturze Volta. Jednak okazuje się, że jeszcze przez kilka miesięcy Nvidia zamierza sprzedawać układy Pascal.

— Nie ogłaszaliśmy przejścia na Voltę. Mamy w ofercie sporo fascynujących nowych zabawek i technologii dla graczy. — powiedział prezes Nvidii — Jednak w wakacje i w najbliższej przyszłości myślę, że Pascal jest nie do pobicia. To najlepszy produkt na rynku.

Prezes Nvidii nie chciał powiedzieć kiedy możemy się spodziewać nowej architektury dla graczy (fot. Nvidia)

Brak śmiałych decyzji w tym wypadku wywołany jest ewidentnie brakiem presji ze strony głównego konkurenta Nvidii. Wydana niedawno przez AMD RX Vega 64 co prawda jest bardzo dobrą kartą pod względem wydajności, o czym pisaliśmy niedawno w CHIP-ie. Jednak w tym momencie nie jest to tak mocne wejście AMD jak w przypadku rynku procesorów. Intel został zmuszony na tym polu do przygotowania lepszej oferty dla swoich klientów. W wypadku kart graficznych ta trudna sztuka niestety AMD się nie udała i przynajmniej do wiosny będziemy musieli poczekać na ruch ze strony „zielonych”.

Volta to najnowszy układ graficzny Nvidii.
Volta ma w przyszłości zastąpić obecne układy Pascal (fot. Nvidia)

Volta to 7 generacja architektury układów graficznych Nvidii. Jest 5 razy wydajniejsza od obecnie stosowanej w układach Pascal. Volta jest wykorzystywana w centrach danych i superkomputerach między innymi do przetwarzania algorytmów sztucznej inteligencji. Procesory graficzne w układzie GV100 są produkowane w technologii 12 nanometrów i są złożone z 21 miliardów tranzystorów.

Nvidia zarobiła w ostatnim kwartale 2,23 miliarda dolarów, aż 59 procent więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Wzrost sprzedaży wywołany jest kryptowalutowym boomem. W artykule Krzysztofa Bogackiego możecie przeczytać między innymi o tym jak notowania wirtualnych pieniędzy wpływają na rynek kart graficznych.  | CHIP

0
Źródło: Seeking Alpha
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.