CHIP: Nvidia, Xiaomi i Amazon na czele naszego rankingu

Część osób korzystających z domowych centrów multimedialnych jest zdania, że SmartTV to za mało. Dlatego, aby jeszcze bardziej upodobnić telewizor do komputera, wielu producentów oferuje tzw. odtwarzacze strumieniowe. Co to za urządzenia? Wyjaśnia szef laboratorium testowego w CHIP-ie, Jarosław Cichoszewski:
CHIP: Nvidia, Xiaomi i Amazon na czele naszego rankingu

– Odtwarzacz strumieniowy to rodzaj przystawki do telewizora, dającej dostęp do różnych usług, w tym również tych, które większość odbiorników oferuje już w ramach np. Smart TV. Zewnętrzna “skrzynka” ma jednak zwykle więcej możliwości i dodatkowe, unikatowe usługi, czasem sprzęt jest wręcz powiązany z usługą, jak choćby w przypadku Amazon TV – zauważa nasz ekspert. – Przystawki pozwalają też korzystać z gier. Ale tu są różnice. Jedne do grania wykorzystują wbudowane podzespoły, tak działa Apple TV. Inne, jak Nvidia Shield, wyświetlają tylko obraz, a cała grafika gry w 3D jest renderowana na serwerach. Wymaga to jednak szybkiego i stabilnego transferu – tłumaczy Cichoszewski.

Ranking POWER, czyli który z odtwarzaczy strumieniowych ma największe możliwości?

Na miejscu 1 znalazł się wspomniany już odtwarzacz Nvidia Shield (2017). Dlaczego? Ponieważ akurat to urządzenie zgrabnie łączy funkcje konsoli do gier i odtwarzacza. Nvidia nie tylko odtworzy film z pendrive’a, czy jednego z popularnych serwisów VoD (Netflix, Amazon Video), nawet w rozdzielczości 4K, ale daje także dostęp do platformy NVIDIA Games.

W ramach tego pakietu znajdziemy kilka ciekawych usług, w tym także abonamentową GeForce Now, która pozwala na wykorzystanie mocy obliczeniowej serwerów Nvidii i granie w normalne pecetowe gry. Te z platformy Androida też są dostępne.

Trochę odtwarzacz, a trochę konsola: Nvidia Shield 2017 (fot. Nvidia)

Najnowsza wersja odtwarzacza ma bogate wyposażenie. Obok pojedynczego gamepada otrzymujemy jeszcze bezprzewodowy pilot. Zestaw oznacza wydatek 920 zł. Jednak, przyznając pierwsze miejsce w kategorii POWER, oceniamy możliwości i wyposażenie, bez oglądania się na cenę. Dlatego tegoroczny Shield wygrywa w rankingu.

ECONO, czyli rozsądny wybór dla posiadaczy tradycyjnych telewizorów

W przypadku kategorii ECONO w zestawieniu doceniliśmy dwa urządzenia, które kosztują zdecydowanie mniej niż Nvidia Shield. Są to Google Chromecast 2 oraz Amazon Fire TV Stick. Każde z nich to wydatek zaledwie 170 złotych. Jednak, jeśli chodzi o możliwości, produkt Amazona bije na głowę odtwarzacz Google’a.

Amazon Fire TV Stick to niewielki odtwarzacz, przypominający wyglądem Compute Stick 2 lub nieco przerośnięty pendrive. Podłączamy go do telewizora bezpośrednio do gniazda HDMI. Zasilanie dostarczane jest przez USB. Uprzedzamy jednak, że wiele telewizorów ma zbyt słabą moc, aby urządzenia działało poprawnie, więc lepiej korzystać z ładowarki.

Za pomocą odtwarzacza Amazonu bez problemu obejrzymy filmy udostępniane na platformach, takich jak Amazon Prime, Netflix, YouTube czy Maxdome. Niestety nie w jakości 4K. Mimo wszystko ten mały odtwarzacz wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce, aby jego tradycyjny telewizor zyskał funkcje podobne do tych, które oferują SmartTV.

A ranking urządzeń strumieniowych i szczegółowe dane dotyczące testowanych urządzeń znajdziecie tutaj. | CHIP