TEST: Epson L655

Epson L655

Epson L655

Prawdą jest, że najbardziej ekonomiczny druk oferują drukarki laserowe. Prawdą jest też, że dotyczy to drogich urządzeń przeznaczonych dla biznesu. Do małej firmy, czy prywatnego użytku taki zakup nie ma sensu. Użytkownicy drukarek atramentowych cenią je za tani wydruk dobrej jakości. Dokumenty tekstowe nie muszą być jakości najwyższej, w ich przypadku lepiej sprawdzą się drukarki laserowe, oferując większą trwałość. Ale to drukarki atramentowe oferują dużo ładniejsze wydruki zawierające grafikę. Nie mówiąc już o drukowanych zdjęciach, które z “plujki” prezentują się o niebo lepiej, niż te wydrukowane za pomocą drukarki laserowej. Nie bez znaczenia jest też koszt energii elektrycznej. Atramentówki zużywają jej znacznie mniej, zwłaszcza podczas drukowania. Urządzenia atramentowe mają natomiast tę wadę, że po dłuższym czasie bezczynności wymagają czyszczenia głowic drukujących, a to z kolei zużywa dużo atramentu. To zniechęca do zakupu. Dlatego od dłuższego czasu producenci “atramentówek” prześcigają się w pomysłach, by stały one się bardziej popularne.

Już ponad pięć lat temu Epson wprowadził system stałego zasilania w swoich drukarkach: fotograficznej L800 i wielofunkcyjnej L200. Niski koszt wydruku i wygoda użytkowania okazały się wystarczającą zachętą dla kupujących, więc Epson postanowił zaprezentować kolejne modele tego typu.

Epson L655 dla niewielkich firm

Jedna z najnowszych propozycji Epsona jest wielofunkcyjne urządzenie L655. Wybierając ten model, za jednym zamachem kupujemy drukarkę, kopiarkę, skaner i faks, czyli 4 w 1.

Dodatkowo wraz z urządzeniem otrzymujemy dwa komplety tuszy. Zatem całkiem spory zapas, nawet dla firm które dużo drukują. Drukarka zaciąga atrament pojemników umieszczonych po prawej strony sprzętu. Poziomy tuszu jest cały czas widoczny, ponieważ pojemniki są wykonane z półprzezroczystego plastiku. Butelki z kolorowym tuszem zawierają po 70 ml, zaś butelka z czarnym tuszem jest dwa razy większa. Producent podaje wydajność na poziomie 6,5 tys. stron kolorowych, a w przypadku czarnych tuszy na poziomie 6 tys. stron. W praktyce ta ilość jest raczej nie do osiągnięcia. Trzeba pamiętać, że wszyscy producenci podają wydajność dla dokumentów, które zadrukowane są dość oszczędnie.

W przeciwną stronę

Skaner 1200×2400 dpi to nawet więcej niż potrzeba w biurze. Faktury dla księgowych wystarczy zeskanować w rozdzielczości 200 dpi. Gdy połączymy drukarkę ze skanerem, otrzymamy kopiarkę. Kopiowanie ułatwi ADF, czyli automatyczny podajnik skanera, który pomieści 30 stron. Może nie jest to demon prędkości, ale i tak świetnie się sprawdza. Dziesięć stron w ADF-ie i ich kopia czarno-biała pojawi się po niecałych trzech minutach, a kolorowe wersje po niecałych czterech.

Faks to coraz rzadziej używany sposób przesyłania dokumentów, ale część bardziej konserwatywnych firm i urzędów może jeszcze oczekiwać od nas takiego sposobu komunikacji, więc na wszelki wypadek dobrze jest faks mieć.

Poza tym drukarka jest wyposażona w bezprzewodowy WLAN, gniazdo USB, monochromatyczny wyświetlacz LCD o przekątnej 5,6 cm.

Wyniki testów

Analizując parametry pracy stwierdzamy, że w porównaniu z innymi urządzeniami jest to drukarka pracująca w przeciętnym tempie, ani super szybka, ani też bardzo wolna. Jakość wydruków jest bardzo dobra. Tekst jest wyraźny, nawet w przypadku dokumentów, gdzie użyto małej czcionki. Kolorowe tusze są wodne, natomiast czarny jest pigmentowy. Zaraz po wydrukowaniu lepiej nie dotykać wilgotną ręką, ale po wyschnięciu polanie kartki wodą i przeciągnięcie palcem nie rozmazało tekstu. To ważna informacja ze względu na przechowywanie dokumentów w firmie.

Drukarka
Czym testujemyCzas (s)Ustawienia
Dokument tekstowy – 5 stron36Jakość standardowa, zwykły papier
Dokument tekstowy – 5 stron56Jakość standardowa, zwykły papier, dwustronnie
Dokument graficzny52Jakość najlepsza, papier lepszej jakości
Zdjęcie w formacie A4235Najwyższa jakość, najlepszy papier foto
Skaner
Czas preskanu9Dokument A4
Jedna strona A49200 dpi mono
Jedna strona A412200 dpi szara (lepsza jakość)
Kopiarka
Dokument tekstowy11Jakość standardowa, zwykły papier, mono
Dokument tekstowy27Jakość standardowa, zwykły papier, kolor
Grafika87Jakość najlepsza, papier lepszej jakości, kolor
Automatyczny podajnik skanera (ADF)
10 stron dokument tekstowy A4174Jakość standardowa, zwykły papier, kopia mono
10 stron dokument tekstowy A4214PDF z rozdzielczością 200 dpi

Grafika prezentuje się bardzo dobrze, nawet małe elementy są bardzo wyraźne, a kolory nasycone. Bardzo pozytywnie zaskakuje jakość zdjęć na specjalnym papierze fotograficznym. Jak na urządzenie do biura ich jakość jest bardzo dobra. Może nie dla profesjonalnego fotografa, bo np. oddanie szczegółów w cieniach nie zachwyca, ale amator będzie zadowolony.

Porównanie oryginału (powyżej) i wydruku (poniżej). Jak widać, ten sprzęt nieźle sobie radzi. Występują jedynie delikatne różnice w przejściach tonalnych (pasek po prawej stronie), nasycenie kolorów poprawne i niewielka różnica w odcieniu szarości.

W testowanym urządzeniu pojawiły się niewielkie problemy z pobieraniem papieru fotograficznego 10×15. Pomogło czyszczenie rolek. Drukowanie bezpośrednio z komputera przy ustawieniach innych niż na drukarce (np. rozmiaru papieru), wymaga dodatkowych potwierdzeń na panelu urządzenia, co bywa nieco irytujące.

Tyle miejsca na biurku zajmie L655

Koszty wydruków, ceny tuszy. Zamienniki czy warto?

Trochę obliczeń. Koszt tuszu na jedną stronę czarno-białą to – przy sugerowanej cenie butelki z czarnym tuszem 59,83 z VAT – niecały grosz. Nawet, przy założeniu, że z powodu konieczności czyszczenia głowic (ten proces zużywa sporo atramentu), zadrukujemy tylko połowę z założonych przez producenta 12 ryz papieru, wyjdzie ok. dwóch groszy na stronę. Całkiem dobry rezultat – dodając cenę lepszego papieru otrzymamy koszt rzędu pięciu groszy. Kolory to dodatkowo niecałe trzy grosze.
Cena urządzenia nie jest niestety niska – ok. 1529 zł z VAT (biorąc pod uwagę ceny z popularnych sklepów internetowych). Koszty wydruku wraz z amortyzacją – zgodnie z założeniami przyjętymi wcześniej – wyjdą na poziomie 22 groszy za stronę.

Orientacyjne koszty druku

Koszt atramentu na stronę

Koszt papieru na stronę

Koszt druku jednej strony

Dokument cz-b

1,5 gr

3 gr

4,5 gr

Dokument kolorowy

3 gr

3 gr

6 gr

Zdjęcie 10×15

9 gr

60 gr

69 gr

Zdjęcie A4

0,36 PLN

2 PLN

3,36 PLN

Stosując zamienniki atramentów można koszty obniżyć jeszcze o połowę. Tylko czy naprawdę warto Z doświadczenia wiemy, że stosowanie zamienników powoduje konieczność częstego czyszczenia głowic. Ryzykowna i wątpliwa zabawa.

Zalety:
  • Tanie wydruki
  • Oddzielne tusze
  • Bogate wyposażenie (dupleks, ADF, LAN, WLAN, fax)
  • Nieduże gabaryty
  • Możliwość zdalnego drukowania z urządzeń mobilnych
  • Wyświetlacz
Wady:
  • Wysoka cena
  • Brak dodatkowego podajnika /np. z tyłu/ dla papierów o większej gramaturze
  • Wolny ADF

Ciekawy i całkiem sensowny wybór dla małych i średnich firm, w których liczą się koszty wydruku. Bogate wyposażenie powinno zaspokoić nawet wymagających użytkowników. | CHIP