Ubyło nam 25 tysięcy studentów informatyki

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich 11 lat liczba studentów informatyki zmniejszyła się o ponad 25 tysięcy. W kolejnych latach ma ich jeszcze ubywać. Powodem jest przede wszystkim niż demograficzny. W latach 1983-2001 spadała liczba urodzeń, przez co 19-latków, czyli osób w wieku “studenckim” jest teraz mniej. W 2006 było ich 607 tysięcy, dziś tylko 395 tysięcy. W 2020 roku ta liczba wyniesie prawdopodobnie poniżej 368 tysięcy osób. Szkoła programowania Kodilla szacuje, że w ciągu najbliższych 3 lat studentów informatyki w Polsce nadal będzie ubywało.
Ubyło nam 25 tysięcy studentów informatyki

studenci informatyki
Spadek liczby studentów od 2006 do 2017 roku z prognozą na kolejne 3 lata (fot. Kodilla)

Wciąż jednak informatyka jest popularna, daje pracę, a uczelnie nie nadążają z kształceniem absolwentów. W 2017 roku dyplom informatyka zdobyło 13 tysięcy studentów, natomiast według raportu firmy Sedlak&Sedlak, w naszym kraju jest potrzebnych w tej chwili co najmniej 50 tysięcy specjalistów od kodowania. Z racji rozwoju nowych technologii rynkowe zapotrzebowanie będzie wciąż rosło, szacuje się, że w 2024 roku zostanie zatrudnionych o 17% więcej informatyków.

Braku nie będzie łatwo uzupełnić, bo młodzi ludzie chętnie emigrują. Absolwenci natomiast często nie mają doświadczenia, wymaganego w pracy przy zaawansowanych projektach. Dlatego niektórzy studenci rezygnują z nauki, żeby zdobywać praktyczną wiedzę, np. w szkołach programowania. Obecnie co dziesiąty programista, zamiast studiować, szkoli się na tzw. bootcampach, czyli intensywnych, kilkutygodniowych kursach. Wiele zagranicznych uczelni oferuje także bezpłatne, internetowe szkolenia programistyczne, o których niedawno pisaliśmy. Dzięki nim można podnieść kwalifikacje za darmo i online. | CHIP