Foxconn zatrudnia setki tysięcy pracowników.

Tak wygląda produkcja iPhone’ów

Fot. Steve Jurvetson
Ktoś opublikował w internecie dwa krótkie nagrania z chińskiej fabryki. Foxconn w mieście Longhua produkuje elektronikę, między innymi dla Apple.

Na amatorskich filmach widać np., jak pracownicy czyszczą ekrany nowych smartfonów.

W Parku Naukowo-Technologicznym w Longhua na obszarze 3 kilometrów kwadratowych funkcjonuje 15 fabryk. Za murami działa pracownicze miasto z budynkami mieszkalnymi, sklepami i basenami. W mieście-fabryce pracuje kilkaset tysięcy osób, różne źródła podają liczbę od 200 do 500 tysięcy.

Co pewien czas ujawniane są informacje o złych warunkach pracy w fabrykach Foxconnu. Od lat dochodzi również do szeroko opisywanych i komentowanych samobójstw. Znanych jest 25 takich przypadków, najwięcej miało miejsce w 2010 roku. Ostatnie samobójstwo odnotowano w grudniu zeszłego roku. Według obrońców praw człowieka, zatrudnieni w chińskich zakładach są nisko opłacani i muszą pracować bardzo długo, aby wyżywić swoje rodziny.

Tymczasem Foxconn zamierza w najbliższych latach …zrezygnować z ludzi. Docelowo wszystkich pracowników mają zastąpić tzw. Foxboty. Już są konstruowane w liczbie 10 tysięcy rocznie. Do 2020 firma chce zlikwidować 30% etatów. W pierwszej kolejności maszyny będą wchodziły w miejsca ludzi przy niebezpiecznych i powtarzalnych zadaniach. We wszystkich chińskich megafabrykach tego przedsiębiorstwa pracuje ponad milion osób. Foxconn Technology Group składa urządzenia m.in. dla Apple, Microsoftu, Nintendo i Sony. | CHIP

0
Źródło: YouTube
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.