3 nowe procesory MediaTeka

Nic dziwnego, że na premierę producent wybrał właśnie to miasto. Chińscy producenci smartfonów, chętnie wykorzystujący procesory MediaTek, właśnie w sąsiednich Indiach mają jeden z największych rynków zbytu.
3 nowe procesory MediaTeka

Pierwszą z nowości jest niskobudżetowy procesor MT6739. To 4-rdzeniowy układ bazujący na modułach ARM Cortex A53, taktowany 1,5 GHz. 64-bitowy SoC ma układ graficzny PowerVR GE8100 i współpracuje z pamięciami LPDDR3 o maksymalnej pojemności 3 GB. Obsłuży pamięć wewnętrzną typu eMMC 5.1 oraz podwójne aparaty 8.0 MPix.

Procesory MediaTek są popularne głównie dzięki chińskim smartfonom (fot. MediaTek)

To co jest istotne w przypadku nowego układu, to przede wszystkim łączność. Czterordzeniowy SoC w pełni obsługuje LTE wraz z VoLTE (połączenia głosowe w sieci LTE).

MT6739 nie zachwyci wydajnością, ale dla tanich smartfonów może być całkiem dobrym rozwiązaniem (fot. MediaTek)

Nieszczególnie wydajny chip ma stanowić kolejny etap ewolucji procesorów dla tanich smartfonów. Jest następcą popularnego MT6737.

Drugą nowością jest Helio P30. Oficjalnie zaprezentowany wraz z P23 miesiąc temu, teraz trafia na rynek w pierwszym, wykorzystującym ten SoC smartfonie: chińskim Gionee M7. Po klęsce procesora Helio X30, którego żaden producent (poza Meizu, gdzie MediaTek ma udziały) nie chciał wykorzystać, P30 może będzie już dobrym produktem ze średniej półki.

Specyfikacja Helio P30 jest całkiem obiecująca (fot. MediaTek)

8-rdzeniowa jednostka, oparta o rdzenie Cortex A53, taktowane maksymalnie w częstotliwości 2,3 GHz, dysponuje układem graficznym Mali G71 MP2 (950 MHz). P30 obsłuży też bez problemu 23 MPix aparaty fotograficzne, a maksymalna rozdzielczość współpracujących ekranów to 2160 x 1080 pikseli. Uwagę zwraca także wideo: nagrywany za pomocą smartfonu z P30 na pokładzie materiał może mieć jakość nawet 3840 x 2160 pikseli (4K).

Helio P23 to układ, który znajdzie się zapewne w wielu chińskich “średniakach” (fot. MediaTek)

Trzecim procesorem, który wkrótce znajdziemy w smartfonach, to Helio P23. Od mocniejszego P30 różni się głównie niżej taktowanym układem graficznym (770 MHz) i niższą rozdzielczością nagrywanego wideo (FHD). Procesor może pracować zarówno z pamięciami LPDDR3 jak i LPDDR4X. | CHIP