Atom stanie się pełnoprawnym środowiskiem programistycznym

Środowisko programistyczne (IDE) Atom działa zarówno na Linuxie, Windows jak i na macOS-ie. Ma wbudowany menadżer pakietów, które dodają do programu nowe funkcje. Jako edytor jest bardzo wygodny ze względu na możliwość dowolnego ustawienia paneli w oknie. Dzięki temu można pracować na wielu plikach jednocześnie. Ma wbudowane kolorowanie składni oraz autouzupełnianie kodu, które działa kontekstowo. Dowolnie zmienimy wygląd edytora za pomocą różnych stylów, które również można pobrać z GitHuba.
Atom stanie się pełnoprawnym środowiskiem programistycznym

Edytor obsługuje Javascript, Typescript, Flow, C#, Javę oraz PHP, ale w przyszłości pojawi się wsparcie dla innych języków programowania takich jak Rust, Go czy Python. Po zainstalowaniu odpowiedniego pakietu z językiem programowania, będziemy mogli chociażby sprawdzać błędy oraz czytać opisy funkcji. Prostota i przejrzystość edytora sprawiają, że jest idealnym wyborem zarówno dla początkujących jak i doświadczonych programistów.

Atom-IDE w inteligentny sposób podpowiada składnię (fot. Atom.io)

Środowisko programistyczne Atom ma możliwość integracji z serwisem GitHub, co ucieszy zwłaszcza programistów piszących aplikacje open source. System kontroli wersji pozwoli lepiej pracować w zespole. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować pakiet obsługujący również inne rozwiązania tego typu takie jak SVN, czy Git. System kontroli wersji przechowuje historię modyfikacji kodu źródłowego. Dzięki temu w każdej chwili możemy wrócić do starszej wersji programu.

Atom był z początku tylko prostym edytorem kodu z kolorowaniem składni. Jego zaletą jest przejrzystość i możliwość dowolnego dostosowania do własnych potrzeb. Zwłaszcza, że oprogramowanie rozwijane jest na licencji open source. W przyszłości Atom umożliwi uruchamianie kodu wewnątrz edytora, jak to robią inne środowiska programistyczne takie jak Eclipse, NetBeans czy komercyjne Visual Studio Microsoftu. | CHIP