Bill Gates: Ctrl+Alt+Del to powinien być jeden klawisz

“Magiczne trzy klawisze” znają wszyscy użytkownicy Windows. David Rubinstein zapytał Billa Gatesa, dlaczego wybrał taki właśnie sposób na wywołanie logowania się do systemu. Kombinacja trzech klawiszy jest przecież bardzo niewygodna i do wprowadzenia wymaga użycia dwóch rąk. Miliarder przez moment zaniemówił, po czym odparł, że to nie był jego pomysł tylko IBM produkującego klawiatury.
Bill Gates: Ctrl+Alt+Del to powinien być jeden klawisz

“Trzy magiczne klawisze” Ctrl, Alt oraz Del, dają dostęp do opcji logowania oraz menadżera zadań (fot. CHIP)

Skrót Ctrl+Alt+Del został wymyślony przez Davida Bradleya. Kombinację wykorzystał do restartowania komputerów IBM PC. Jednak to właśnie Bill Gates sprawił, że skrót klawiszowy zyskał taką popularność. Na początku była to tylko funkcja BIOS-u, ale Microsoft zdecydował wprowadzić ja w Windows 3.0 Enhanced Mode.

Firma z Redmond liczyła na sprzedaż systemu Windows NT amerykańskiemu rządowi. W związku z tym, że administracja USA zażądała, aby dostarczane w ramach zamówień publicznych systemy były zabezpieczane ekranem logowania, Microsoft posłużył się sekwencją “trzech magicznych klawiszy”, które służą do blokowania komputera, przelogowywania się i uruchamiana systemowego menedżera zadań. | CHIP