Mamy grafiki i dane techniczne Nokii 9

Niebawem na rynek ma trafić też Nokia 2, tańsze urządzenie klasy low-end. Wszystko wskazuje jednak na to, że HMD Global, właściciel fińskiej marki, legendy w branży telefonów komórkowych, przygotowuje również model klasy premium. Mowa o “dziewiątce”. Informacje na ten temat pojawiły się m.in. w serwisie PhoneArena.
nokia 9 - nieoficjalny render
nokia 9 - nieoficjalny render

Nokia 2 i spodziewany wygląd Nokia 9
Niskobudżetowy model Nokia 2, nad którym trwają prace, oraz spodziewana, topowa Nokia 9 (fot. baidunokibar)

Wszystkie informacje dotyczące Nokii 9 mają na razie charakter spekulacji. HMD nie potwierdza oficjalnie żadnych doniesień na temat tego urządzenia. Ale w sieci nie brakuje przecieków – pojawiły się grafiki, prezentujące nowy model. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to zdjęcia, lecz wyrenderowane ilustracje.

Nokia 9 przypuszczalny wygląd
Grafika przedstawiająca Nokię 9 (fot. Waqar Khan)

Pierwsze ilustracje smartfonu opublikował Waqar Khan, znany głównie z youtubowych filmów o nowych technologiach. Należy pamiętać, że grafiki pokazują raczej wyobrażenie Khana o tym, jak Nokia 9 mogłaby wyglądać, aniżeli faktyczny wygląd przyszłego smartfonu. Podobny charakter mają spekulacje w sprawie konfiguracji i parametrów technicznych.

W Nokii 9 ma znaleźć się, jak we wszystkich aktualnych flagowcach, najmocniejszy Snapdragon (fot. Waqar Khan)

Sercem smartfonu, spodziewamy się, będzie Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 z GPU Adreno 540, wspierany przez 4 GB pamięci RAM oraz 64 lub 128 GB wewnętrznej przestrzeni na dane. Ekran o przekątnej 5,5″ wykorzystuje matrycę AMOLED i oferuje rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli (534 ppi). Aparat w tylnej części obudowy ma rejestrować zdjęcia o rozdzielczości 2 x 13 megapikseli, z jasnością obiektywu f/2, autofokusem laserowym i detekcją fazy, optyką Carla Zeissa, stabilizacją optyczna obrazu i podwójną (dual-led) lampą błyskową.

Informacje są dość szczegółowe, ale dopóki HMD Global nie potwierdzi oficjalnie specyfikacji i nazwy nowego smartfonu – na razie to nic pewnego. Choć, jak często przypominamy, przecieki nierzadko potwierdzają się, a bywa, że stoją za nimi sami producenci, chcąc w ten sposób budować marketingowe zainteresowanie nowym urządzeniem. Niemniej, debiutująca w ostatnich tygodniach Nokia 8, którą w tej chwili w CHIP-ie testujemy, jest udanym urządzeniem, zatem jest możliwe, że jeszcze bardziej zaawansowany model także będzie interesujący. Tutaj znajdziecie zestawienie wszystkich fińskich urządzeń, skonstruowanych w najnowszej erze Nokii. To 10 propozycji – 6 klasycznych telefonów (w różnych wariantach) i 4 smartfony. | CHIP