Intel Loihi – chip, który udaje mózg

Na wstępnie musimy ostudzić zapał: to nie jest procesor, który da się kupić w sklepie. Loihi to specjalny układ o laboratoryjnym, naukowym charakterze. Nie wyrzucajcie więc swoich i7-ek.
Intel Loihi – chip, który udaje mózg

Nowy układ Intela składa się ze 130 tysięcy sztucznych neuronów i 130 milionów synaps. Podano także, że architektura procesora będzie oparta o tzw. siatkę, łączącą wiele rdzeni. Dzięki tej budowie, która umożliwia łącznie się pojedynczych “neuronów” z każdym z pozostałych, układ jest w stanie radzić sobie lepiej z zadaniami związanymi z uczeniem się. To, co szczególnie ciekawe, że każdy z rdzeni procesora będzie mógł programować pozostałe. Chip Loihi będzie wykonany w procesie 14 nm.

Procesory neuromorficzne, a więc przypominające układ nerwowy, są projektowane w ten sposób, by symulować, tak budową, jak i działaniem, ludzki mózg. Pionierem na tym polu jest IBM, który mniej więcej rok temu pokazał procesor TrueNorth. . Jednostka ta dysponuje 4,096 rdzeniami, z których każdy składa się z 256 sztucznych neuronów. Każdy z nich ma natomiast 256 sztucznych synaps. Podobne prace prowadzi też Qualcomm, którego jednostka o nazwie Zeroth ma wykrywać złośliwe oprogramowanie.

Intel Loihi ma w połowie 2018 roku trafić do wybranych uczelni i ośrodków badawczych. Raczej nie zobaczymy tej wyspecjalizowanej jednostki w normalnej sprzedaży. Póki co AI i uczenie maszynowe nie są szeroko rozpowszechnione na tyle, by opłacało się sprzedawanie procesora Loihi indywidualnym użytkownikom. |CHIP