iOS 11 debiutuje na iPhone’ach oraz iPadach

Już dziś, czyli 19 września pojawi się aktualizacja do iOS 11 (prawdopodobnie ok. godz. 19.00 lub 20.00). Poza nią zostaną udostępnione łatki dla watchOS oraz tvOS. Wraz z nowym systemem przestaną działać starsze 32-bitowe aplikacje. Nie znajdziemy ich też w App Store. Przy próbie uruchomienia takiego programu, iOS poinformuje nas, że jego aktualna wersja nie jest wspierana.
iOS 11 debiutuje na iPhone’ach oraz iPadach

Darmową aktualizację do najnowszej wersji systemu operacyjnego otrzymają urządzenia:

  • iPhone: 5S, SE, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7 i 7 Plus
  • iPad: Air, Air 2, Pro, 5, touch 6, mini 2, mini 3 i mini 4.
  • iPod Touch 6G (2015)
Na iOS 11 nie uruchomimy aplikacji 32-bitowych (fot. MacRumors)

iOS-11 zyskał nowe funkcje oraz wygląd. Centrum Sterowania będzie zdecydowanie bardziej przejrzyste. Apple wraca do jednolitego okna, w którym będą wyszczególnione poszczególne aplikacje zamiast kilku osobnych. Jego powierzchnia nie będzie też ograniczona (jak było do tej pory) do połowy ekranu. Użytkownik wybierze funkcje, które chce, aby się w nim wyświetlały.

Centrum Sterowania będzie bardziej przejrzyste (fot. Apple)

Nowy wygląd zyska też App Store. W dolnej części ekranu pojawi się opcja filtrowania. Możemy teraz wybrać przeglądanie gier, aplikacji oraz uaktualnień. W zakładce “Dziś” zapoznamy się z premierami, podpowiedziami oraz poradnikami. Apple poprawiło też wyszukiwanie. Po aktualizacji aplikacje będzie można wyszukiwać wg nazwy, kategorii, wydawcy oraz tematyki. Mapy natomiast wyświetlą dokładne plany centrów handlowych i lotnisk. Akurat ta funkcja będzie dotyczyć tylko kilku miast, ale kolejne będą sukcesywnie dodawane.

Funkcja “Nie przeszkadzać w trakcie jazdy” poinformuje osoby chcące się z nami skontaktować, że prowadzimy samochód (fot. MacRumors)

Bardzo przydatna wydaje się funkcja “Nie przeszkadzać w trakcie jazdy”. Jeśli ją uaktywnimy, telefon wykryje, że wsiedliśmy do samochodu i automatycznie przestanie informować o przychodzących połączeniach oraz SMS-ach. Ta funkcja będzie uruchamiana osobno dla każdego kontaktu lub dla określonej grupy kontaktów. Dzięki temu wybrane osoby będą mogły się do nas dodwonić niezależnie od tego, że właśnie prowadzimy samochód. Równie wygodne jest rozwiązanie, dzięki któremu po uruchomieniu tryby “Nie przeszkadzać w trakcie jazdy”, ten kto zechce się do nas dodzwonić otrzyma stosowne powiadomienie. Choć w sytuacji awaryjnej, jeśli rzecz będzie niezwykle pilna to osoby, którym wcześniej to umożliwimy będą mogły jednak powiadomić nas SMS-em o treści “pilne”.

Nowa przeglądarka plików wyświetli dokumenty udostępnione również w chmurze (fot. Apple)

Użytkownicy iPadów polubią zapewne nową belkę, która nie znika. Rysik umożliwi teraz ręczne pisanie w różnych aplikacjach, na przykład w aplikacji pocztowej lub w notatniku. Inną wygodną nowością jest przesuwanie obrazków oraz linków z jednej aplikacji do drugiej. A nowa przeglądarka plików pozwoli szybciej wyszukać dokumenty w urządzeniu oraz w chmurze. Zarówno, jeśli chodzi o iCloud Drive, Dropbox, jak i Google Drive. | CHIP