iPhone 8 Plus nowym królem mobilnej fotografii

Aparat w najnowszym iPhone 8 Plus uzyskał 94 punkty w zbiorze testów DxOMark Mobile, pokonując dotychczasowego lidera: smartfon Google Pixel oraz model HTC U11 (oba urządzenia uzyskały po 90 punktów). Tylko o dwa punkty mniej uzyskał jego mniejszy “brat”, iPhone 8, także pokonując dotychczasowych liderów.
iphone 8 plus - aparat
iphone 8 plus - aparat

Zdjęcie wykonane Apple iPhone 8 Plus
Jedno ze zdjęć testowych wykonanych aparatem iPhone 8 Plus (fot. DxOMark).

Apple iPhone 8 Plus to urządzenie wyposażone w podsystem rejestracji obrazu o bardzo dobrych parametrach. Podobnie jak iPhone 7 Plus, “ósemka” z plusem wyposażona jest w dwa aparaty: szerokokątny z matrycą 12 megapikseli oraz tele również z 12 megapikselową matrycą. Porównując same parametry aparatów wbudowanych w dwie ostatnie generacje iPhone’a Plus (7 i 8) praktycznie nie dostrzeżemy różnic. Zdaniem jednak testerów z DxO przeprowadzone przez Apple optymalizacje algorytmów odpowiedzialnych za rejestrację i przetwarzanie obrazu dały widoczny (in plus) rezultat niemal we wszystkich testowanych kategoriach.

DxOMark Mobile - punktacja
Apple iPhone 8 Plus wygrywa w testach DxO (fot. DxOMark).

Mimo, iż DxO to światowy autorytet w kwestii fotografii, liczba punktów przyznanych w tym serwisie niekoniecznie przekłada się na powszechne odczucie dotyczące jakości zdjęć. W większości testów porównawczych (w tym wykorzystujących ślepą próbę) najlepsze okazywały się smartfony z rodziny Galaxy S8, które w DxOMark mają “zaledwie” 88 punktów, a więc wyraźnie mniej nie tylko od iPhone’a, ale też od HTC U11 czy Pixela. Z ogłaszaniem intronizacji nowego króla fotografii warto więc poczekać na wyniki większej ilości testów, chociaż już teraz widać, że Apple ma wreszcie w ręku prawdziwego zdjęciowego asa. | CHIP.