Aplikacje Microsoftu w chmurze Huawei

Chmura Huawei już dziś obsługuje Windows Server oraz pulpit zdalny dla serwera SQL Microsoftu. Teraz, po podpisaniu porozumienia, na chińskiej platformie znajdzie się więcej narzędzi biznesowych oferowanych przez Microsoft. Koncern z Redmond wyraźnie stawia na rozwiązania w chmurze oferując swoim klientom pakiety biurowe, bazy danych oraz platformę Azure. Programiści mogą tworzyć inteligentne rozwiązania oparte na platformie .Net, a także w językach programowania takich jak Java, PHP, Python oraz Ruby.
Aplikacje Microsoftu w chmurze Huawei

Microsoft rozwija swoje centra danych na całym świecie (fot. Microsoft)

Platforma Huawei jest dostępna w 40 krajach i w prawie 700 centrach danych. Serwery obsługujące oferowane przez chińskiego producenta usługi pracują na autorskim systemie FusionSphere. Oparto go na rozwijanym przez NASA otwartoźródłowym oprogramowaniu dla chmur obliczeniowych OpenStack. Dodanie biznesowych aplikacji Microsoftu do oferty Huawei na pewno pomoże obu firmom. Przedstawiciele obu koncernów podkreślili, że zależy im na rozwijaniu otwartego środowiska biznesowego opartego na strategii win-win.

Platforma FusionSphere jest dostępna w 40 państwach (fot. Huawei)

Microsoft oferuje swoje produkty także w chmurze obliczeniowej Amazonu pod nazwą Amazon Web Services (AWS) i zarobiła na nich w poprzednim kwartale 4,1 miliarda dolarów. AWS dostępny jest także w Europie. Obecnie działają już trzy centra danych, a w najbliższym czasie firma stworzy dwa kolejne w Paryżu i w Sztokholmie. Firma zapewnia dedykowane łącze z Warszawy do centrum danych we Frankfurcie.

Amazon także poszerza swoją ofertę usług w chmurze – zielone punkty, to planowane nowe centra danych (fot. Amazon)

W ostatnim kwartale Microsoft zarobił 7,4 miliarda dolarów na usługach w chmurze. Trudno się dziwić, że przy tak dobrych wynikach amerykańska firma decyduje się oferować swoje usługi na kolejnych platformach. Coraz więcej firm rezygnuje z samodzielnego budowania sieci i część zadań wykupuje u firm specjalizujących się w chmurach obliczeniowych. Jak wynika z raportu Gartnera, znaczenie tego typu usług w niedalekiej przyszłości będzie rosło, wraz z zapotrzebowaniem na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i nowych technologiach. | CHIP