Nowe stacje robocze HP z serii Z

Hewlett-Packard właśnie zaprezentował nowe stacja robocze z serii Z. To komputery do zadań specjalnych, wykorzystujące nowe procesory Intel Xeon. Wewnątrz nowych HP znajdziemy Xeony wszystkich czterech rodzin: od Bronze po Platinum, a w najtańszym Z4 G4 procesory Xeon W.
Nowe stacje robocze HP z serii Z

HP Z4 G4

HP Z4 G4 (następca Z400, Z420 i Z440) to najmniej zaawansowany spośród nowych komputerów serii Z. Mimo to bez problemu może zawstydzić nawet wydajne domowe desktopy. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych komputerów jest to maszyna jednoprocesorowa. Nie zbudujemy tu więc konfiguracji wybitnie mocnej jak na stację roboczą.

HP Z4 – najmniejsza z nowych stacji roboczych (fot. HP)

HP Z4 G4 będzie współpracował z procesorami Intel Xeon W, maksymalnie z modelami 10-rdzeniowymi. Są to procesory wyraźnie tańsze od “dużych” Xeonów, co powinno przełożyć się także na niższą cenę stacji Z4 G4.

HP Z4 od środka (fot. HP)

Poprzednicy HP Z4 G4 byli często wybierani tam, gdzie była potrzeba wykorzystania starego slotu PCI. Nowy model kończy z jego obsługą. Z4 G4 wykorzystuje chipset Intel C422, co pozwoliło HP na umieszczenie w nim 8 slotów na RAM i maksymalną obsługę 256 GB pamięci DDR4, oczywiście z ECC. Wewnątrz mogą znaleźć swoje miejsce też dwie karty graficzne. Komputer obsługuje także gniazdo Thunderbolt 3.

HP Z6 G4

“Średni” Z, czyli model Z6 G4 to już wyższa półka. Mamy tu dwa gniazda CPU z obsługą procesorów Intel Xeon nawet z rodziny Platinum. Maksymalnie: 28 rdzeni na CPU. Razem 56 jednocześnie pracujących rdzeni CPU. W domowych warunkach: nie do wykorzystania.

Średni model spośród nowej trójki stacji roboczych HP, model Z6 G4 (fot. HP)

Komputer bazuje na płycie głównej wyposażonej w chipset Intel C622. Producent zdecydował się umieścić w Z6 G4 12 gniazd na pamieć RAM. W sumie obsadzimy je maksymalnie kośćmi o pojemności do 384 GB. W HP Z6 G4 możemy wykorzystać także dwie karty graficzne.

Wnętrze HP Z6 G4 (fot. HP)

HP Z8 G4

Najmocniejsza z nowych maszyn HP: model HP Z8 G4 to już prawdziwa bestia. Podobnie jak Z6 G4 posiada dwa gniazda CPU i wykorzystuje chipset Intel C622. To, co odróżnia Z8 od mniejszego komputera to większa liczba gniazd na pamieć (24 zamiast 12) i obsługa do 1,5 TB RAM oraz do trzech kart graficznych.

HP Z8 G4 czyli największa bestia nowej generacji (fot. HP)

Nowe komputery HP wykorzystują zasilacze o sprawności 90% o mocy od 665W do 1700W. Ceny? Będą bardzo zróżnicowane zależnie od konfiguracji. Zaczynają się od 1239 dolarów za Z4 G4 w podstawowej wersji, a gdzie się kończą? Trudno stwierdzić, bo najmocniejsze, dwuprocesorowe konfiguracje mogą kosztować grubo ponad 40 tysięcy złotych.|CHIP