Nowe szczegóły holograficznego telefonu RED Hydrogen One

RED współpracuje z amerykańskim startupem Leia, który powstał po latach badań w laboratoriach Hewlett Packard nad holografią. Trójwymiarowy obraz jest wyświetlany nad ekranem. Co więcej, można nim manipulować za pomocą gestów. Leia wykorzystała w swoich wyświetlaczach technologię firmy Synaptics pozwalającą manipulować obiektami nie dotykając wyświetlacza. W sieci są nagrania prezentujące jak może wyglądać holograficzny obraz wyświetlany przez smartfon RED Hydrogen One. Trzeba jednak brać poprawkę na fakt, że nagrania odtworzone na płaskim ekranie nie oddadzą tego jak w rzeczywistości będzie wyglądał holograficzny obraz.
Nowe szczegóły holograficznego telefonu RED Hydrogen One

Wyświetlacze działają dzięki dyfrakcji światła. Oprócz tradycyjnego ledowego podświetlenia ekranu, w telefonach RED zamontowano podświetlenie dyfrakcyjne Diffractive Lightfield Backlighting (DLB). Emitowane światło pada na przedni panel LCD z dodatkowymi nanostrukturami, które odpowiadają za wyświetlenie unoszącego się nad ekranem obrazu. Telefon RED Hydrogen One może pracować również jako klasyczny dotykowy smartfon.

https://www.facebook.com/jarred.land/posts/10154810907880415

YouTuber Marques Brownlee testował prototypowy egzemplarz Hydrogen One. Wrażenie z nowego wyświetlacza określił jako szokujące, co tłumaczy zdziwienie na jego twarzy oraz co można wywnioskować po minach Brada Pitta oraz Davida Finchera, którzy również mieli w rękach to urządzenie. Mimo wszystko, wyświetlacz musi zostać jeszcze trochę dopracowany. Marques powiedział, że odczuwalne były rozmycia i lekkie przywieszenia obrazu podczas gry w 3D. Pamiętajmy jednak, że to dopiero prototypowa wersja telefonu i zapewne w przyszłości płynność wyświetlania hologramów zostanie dopracowana.

Leia udostępniła także w serwisie Github zestaw narzędzi programistycznych opartych na języku JavaScript i bibliotekach WebGL oraz three.js. Dzięki nim twórcy mogą tworzyć aplikacje i gry 3D, które można będzie wyświetlić nie tylko na telefonie Red Hydrogen One, ale także w goglach do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości innych producentów. Aplikacje uruchamiane będą w telefonie za pomoca platformy RED Channel, która zadebiutuje wraz z premierą nowego smartfonu.

Podświetlenie DLB umożliwia wyświetlenie trójwymiarowego obrazu nad telefonem (fot. LEIA 3D)

Telefon RED Hydrogen One pojawi się na początku przyszłego roku. Będzie dostępny w dwóch wersjach: w aluminiowej lub tytanowej obudowie. Ich ceny to odpowiednio 1195 dolarów (ok. 4500 zł) oraz 1595 dolarów (ok. 6000 zł). Oczywiście bez podatków i kosztów przesyłki. O telefonie Hydrogen One pisaliśmy w CHIP-ie na początku lipca. | CHIP