Karta Gigabyte GeForce GTX 1080 Mini ITX 8G

Pomniejszona karta graficzna Gigabyte

Pełnowartościowy model do obudów Mini ITX.

Dzięki gamingowym laptopom wyposażanym w układy NVIDIA GeForce 1080 wiemy, że miniaturyzacja bardzo wydajnych układów graficznych jest możliwa. Tyle że dotychczas nie dotyczyło to rynku komputerów desktopowych, dla których producent układu przygotowywał jedną konstrukcję referencyjną. O ile mieści się ona w pełnowymiarowych obudowach pecetów – to osoby, którym zależało na komputerach niewielkich rozmiarów miały problem.

Porównanie wielkości karty Gigabyte z kartą referencyjną z tym samym układem graficznym
Różnica pomiędzy referencyjną konstrukcją karty NVIDIA GeForce GTX 1080, a kartą Gigabyte GeForce GTX 1080 Mini ITX 8G jest więcej niż znacząca (fot. Gigabyte)

Gigabyte postanowił wyjść z propozycją dla użytkowników komputerów biurkowych w obudowie Mini ITX. Tajwański producent skonstruował kartę graficzną z układem NVIDIA GeForce GTX 1080 – o 10 cm krótszą od referencyjnej. Przy czym należy podkreślić, że chip użyty w tej karcie jest dokładnie takim samym układem, opartym na rdzeniu GP104, jak GeForce GTX 1080 z referencyjnego modelu.

W jaki sposób udało się tak znacznie zmniejszyć rozmiary podzespołu? Sam chip GPU nie zajmuje wiele miejsca – kluczowe jest natomiast chłodzenie i to właśnie na tym aspekcie skupiły się wysiłki inżynierów Gigabyte’a. Zmodyfikowali system chłodzenia, instalując w nowej karcie miedziane „ciepłowody” (ang. heat pipe) oraz mniejszy, 90-milimetrowy wentylator z łopatkami stanowiącymi autorski projekt Gigabyte’a. Firma zapewnia, że, mimo mniejszego zestawu chłodzącego, praca karty nie będzie głośniejsza niż w przypadku wyjściowej konstrukcji.

Zestaw złącz karty powinien zaspokoić potrzeby nawet bardziej wymagających użytkowników, jest taki sam jak w pełnowymiarowych kartach tajwańskiej marki (fot. Gigabyte)

Model Gigabyte GeForce GTX 1080 Mini ITX 8G to karta wyposażona w 8 GB pamięci GDDR5X. Standardowo pracuje z częstotliwościami znanymi z karty referencyjnej, ale producent uwzględnił również tryb OC, w którym częstotliwość bazową zwiększono do 1632 MHz (boost – 1771 MHz). Zasilanie do karty doprowadzane jest standardowym 8-pinowym złączem. Na śledziu typowy zestaw złącz: 1 x HDMI 2.0, 3 x DisplayPort 1.4 oraz 1 x DVI-D.

Produkt powinien trafić do sprzedaży jesienią. Cena? Tutaj Gigabyte niczego na razie nie ujawnia, jednak mniejszy rozmiar nie będzie oznaczał niższej ceny. Należy spodziewać się wydatku rzędu 2300 złotych. Tyle kosztują pełnowymiarowe karty, np. Gigabyte GeForce GTX 1080 WindForce III OC 8 GB czy Gigabyte GeForce GTX 1080 G1 Gaming 8GB. | CHIP

Powiązane treści:

Jaka karta graficzna nvidia? – ranking najlepszych kart graficznych

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News