Qualcomm trolluje Apple’a w dniu premiery iPhone’a 8

Qualcomm i Apple są na wojennej ścieżce już od dawna. Między obiema firmami trwa stała wymiana ognia na patenty i pozwy. Firma z Cupertino prezentuje właśnie swój nowy model iPhone’a (konferencja właśnie się skończyła, możecie ja zobaczyć tutaj). Qualcomm najwidoczniej uznał, że warto nieco pokpić z “osiągnięć” rywala.
Qualcomm trolluje Apple’a w dniu premiery iPhone’a 8

Na firmowym blogu Qualcomma znalazł się dość osobliwy post. Wymienione zostały w nim liczne technologie, które prawdopodobnie zobaczymy dziś przy okazji premiery iPhone’a 8. Oczywiście, Qualcomm wymienił we wpisie wszystkie urządzenia, w których już wcześniej je zastosowano.

Wprawdzie nazwa Apple nigdzie nie pada, ale publikację posta trudno uznać za przypadek. Zwłaszcza, że Qualcomm oskarża Apple’a o wykorzystywanie patentów firmy bez jej zgody. W tym kontekście trudno jest inaczej odczytać ten fragment:

“Wynalazki Qualcomma stanowią podwaliny wielu technologii i możliwości, które cenimy w obecnych smartfonach – na Androidzie i innych platformach.”

Innych platformach? Cóż, niezbyt wiele pozostawiono miejsca na interpretację. Oczywiście może chodzić o smartfony z Windows, ale śmiemy w to wątpić.

Lista urządzeń i technologii według Qualcomma zawiera pewne nieścisłości, ale przekaz jest jasny. Widzicie tu gdzieś Apple’a? (fot. Qualcomm)Qualcomm wymienia m.in. jako przykład bezramkowego designu Xiaomi Mi Mix (chociaż teraz swobodnie mogliby wymienić także jego następcę), LG Flex 2 jako smartfona z ekranem OLED czy absurdalnie drogi Sirin Solarin – urządzenie z WiFi 802.11ad. Pełna lista obejmuje urządzenia wykorzystujące też inne procesory niż te produkowane przez Qualcomm (np. pojawia się na niej Samsung Galaxy S8). Zawierają one jednak technologie udostępnione producentom tychże smartfonów na licencji Qualcomma. Nigdzie nie znajdziemy tu sprzętu Apple. To dość jasny przekaz.

https://youtu.be/V3jSVzWyVdk

W kilku punktach autor listy nieco się pogubił,  bo np. iris scanning (technologię logowania się poprzez skanowanie i rozpoznawanie tęczówki) przypisano Galaxy S8, chociaż wyprzedził go inny Samsung: Galaxy Note 7. Podobnie jak za prekursorów Bluetooth 5.0 uznano Xiaomi Mi6, HTC U11 oraz LG V30, chociaż, Samsung Galaxy S8 oraz Note 8 mogłyby się i tutaj swobodnie znaleźć.

Lista nie jest więc wolna od błędów, ale fakt pozostaje faktem. Usłyszymy dziś wiele podczas konferencji Apple’a i nie mam wątpliwości, że ze sceny padną głównie zdania zawierające słowa “amazing”, “firts”, “best” i wszystkie inne, którymi Apple chętnie raczy nas opisując swoje produkty. Bez względu na to, czy rzeczywiście są “first” czy nie. Według Qualcomma wszelkie innowacje w świecie smartfonów mają swój początek w platformie Android. | CHIP