TEST: Dell Chromebook 13 3380 – sposób na cyfrową edukację

Dell swojego Chromebooka 13 3380 pozycjonuje jako komputer przenośny przeznaczony do edukacji. Przemawia za tym jego solidna konstrukcja, „lekki” i bardzo szybki system, który jest odporny na awarię oraz długi czas pracy na baterii. Wisienką na torcie jest przydatna w sali lekcyjnej funkcja Dell Activity Light.
TEST: Dell Chromebook 13 3380 – sposób na cyfrową edukację

Chromebook to w naszym kraju wciąż egzotyczna”odmiana komputera przenośnego. Wynika to, poza nieznajomością tematu, z powszechnego przekonania, że tylko Windows ma sens (i najlepsza jest „siódemka”), MacBooki są dla „bogatych ekscentryków”, a Chrome to tylko przeglądarka. A przecież nie wszyscy potrzebują Windows, przynajmniej w przypadku takich zadań jak praca biurowa … oraz nauka. Niewielka popularność notebooków ze znaczkiem „Chrome” na klapie to również efekt niskiej podaży – w polskich sklepach można ich szukać ze świeczką. A jak już znajdziemy to mocno może nas rozczarować cena. Za wielką wodą tego typu komputery są 3, 4 razy tańsze od laptopów z Windows lub MacBooków. A nad Wisłą ceny chromebooków oscylują bliżej kwoty 2000 zł niż 1000, której oczekiwali by potencjalni nabywcy.

Design i jakość materiałów – solidna konstrukcja

13-calowy chromebook w wersji 3380 został wykonany z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Pokrywa ekranu ma gładkie wykończenie, powierzchnia tworzywa wydaje się być pokryta warstwą lakieru. Na jej środku znalazł się charakterystyczny, okrągły znaczek z logo producenta.

Chromebook 13 3380 ma elegancki design, który wyróżnia się symetrycznie zaokrąglonymi krawędziami obudowy oraz solidnym wykonaniem, jak na markę Dell przystało.

Konstrukcja obudowy jest dość masywna – co możemy odczuć po pierwszym wzięciu komputera do ręki – raczej do ultrabooków nie możemy go nawet porównać. Wysokość obudowy to prawie 23 mm, a waga jak na „trzynastkę” jest dość spora – wynosi aż 1,8 kg. Za to na uwagę zasługuje bardzo solidna konstrukcja, z przemyślanym wykończeniem krawędzi obudowy. Są zaokrąglone, a boki dolnej części są pokryte warstwą gumy. Takie rozwiązanie zapewnia wygodne trzymanie zamkniętego komputera i zapobiega uszkodzeniom obudowy przy wyjmowaniu i wkładaniu komputera do torby lub plecaka.

Aplikacja Dell Activity Light oraz kolorowa lampka na klapie ekranu pozwalają na szybkie, wizualne przekazywanie informacji od uczniów. Wystarczy jeden rzut oka na salę i nauczyciel wie kto skończył „zadanie”, a kto ma z nim problem.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest funkcja Dell Activity Light, na którą składają się dwa elementy: prosta aplikacja z trzema opcjami do wyboru oraz lampka z diodą RGB na pokrywie ekranu. W zależności od wybranej opcji lampka zapala się na kolor niebieski, czerwony lub żółty – co może oznaczać odpowiednio – „mam pytanie, nie rozumiem, zadanie wykonane” lub inne umowne w danej sytuacji informacje dla nauczyciela. Wspomniana aplikacja nie jest zainstalowana fabrycznie – dlatego, aby skorzystać z funkcji Dell Activity Light należy pobrać ją ze strony Chrome Web Store.

Klawiatura i touchpad – bardzo wygodne

Klawiatura nie odbiega od standardu, jaki stosowany jest w tradycyjnych notebookach. Z pozoru płaskie klawisze wyspowe mają delikatne zagłębienie, które dopasowane jest do palców. Dzięki temu pisanie na niej jest  wygodne.

Klawiatura Chromebooka 13 3380 jest bardzo wygodna, do pełni szczęścia w testowanym modelu zabrakło podświetlenia klawiszy.

Przyciski literowe mają standardowe wymiary – 15 x 15 mm. Oczywiście ze względu na odmienność systemu Chrome OS, klawiatura testowanego chromebooka ma nieco inny układ od tradycyjnych klawiatur notebooków z systemem Microsoftu. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć brak klawisza „Delete”. Poza tym nie ma przycisków: Caps Lock, Home, End, Page Up-Down, a w miejscu klawiszy F1-F12 umiejscowiono klawisze stertujące między innymi głośnością, jasnością ekranu oraz nawigowaniem w przeglądarce internetowej. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie przycisku włącznika zasilania w górnym prawym rogu, co może spowodować przypadkowe wyłączenie komputera.

Chromebooka można bardzo sprawnie obsługiwać za pomocą licznych skrótów klawiaturowych. Raczej nie sposób ich wszystkich zapamiętać. Ich przyswojenie może nam ułatwić lista, którą znajdziemy na stronie: https://support.google.com/chromebook/answer/183101?hl=pl.

Zastosowany touchpad jest duży i wygodny – działa bardzo sprawnie i obsługuje gesty, które ułatwiają obsługę komputera. Jego cała powierzchnia jest „klikalna”. Kliknięcie jednym palcem odpowiada funkcji lewego klawisza myszy, natomiast, gdy wciśniemy płytkę dwoma palcami zadziała funkcja prawego klawisza myszy.

Ekran – dotyk i przeciętna jakość obrazu

Błyszcząca powłoka ze szkła Gorilla Glass zapewnia wygodę przy wykorzystywaniu funkcji dotyku, lecz bardzo pogarsza czytelność ekranu – szczególnie, gdy zabierzemy komputer na zewnątrz.

W testowanym modelu zastosowano 13,3-calową matrycę LCD o niskiej rozdzielczości 1366×768 pikseli. Ekran ma szklaną powłokę i obsługuje funkcje sterowania dotykiem z 10-punktowym jego wykrywaniem. Maksymalna – zmierzona jasność ekranu wyniosła około 206 cd/m2. Jest to dość niska wartość i niestety sprawia problemy z czytelnością ekranu, gdy pracujemy z notebookiem w jasno oświetlonych pomieszczeniach oraz w słoneczny dzień na zewnątrz. We znaki daje się, związany ze szklaną powłoką, efekt lustra – w ekranie notorycznie odbija się obraz otoczenia. O ile na ekranie mamy jasne tło – np. piszemy dokument w edytorze tekstu – nie jest to bardzo dokuczliwe. Gorzej, gdy oglądamy film lub zdjęcia z ciemnym tłem, wtedy wyświetlany obraz zasłaniany jest przez odbicia.

Trochę rozczarowuje odwzorowanie kolorów – w czasie pomiarów średni błąd delta E wyniósł 9,36. Pamiętajmy jednak, że nie jest to komputer dla grafików. Za to pochwalić można bardzo dobrą responsywność funkcji dotyku. Ekran reaguje bardzo szybko i precyzyjnie.

Pomiary dokonane kolorymetrem wykazały dość słabą jakość odwzorowania kolorów.

Funkcjonalność dotykowego ekranu możemy zwiększyć za pomocą cyfrowego pióra (trzeba je dokupić), które dodatkowo zwiększy precyzję odzwierciedlania ruchu ręki na ekranie. Klapa ekranu odchyla się prawie o 180 st., co pozwala rozłożyć chromebooka niemal na płasko.

Złącza, głośniki i kamera

Chromebook 13 3380 wyposażono w typowe dla współczesnych notebooków złącza. Z lewej strony umieszczono nowoczesny port USB-C, który jednocześnie służy do zasilania komputera, zarówno z dołączonego do komputera zasilacza, jak i z przenośnych źródeł energii jakimi są popularne Powerbanki. Złącze USB-C zgodne jest także ze standardem Display Port i umożliwia podłączenie zewnętrznego wyświetlacza obrazu. Nie zabrakło także tradycyjnego (pełnowymiarowego) złącza HDMI. Do dyspozycji mamy również dwa porty USB 3.0 – po jednym z obu stron obudowy. Uzupełnieniem ograniczonej pojemności wbudowanego dysku eMMC (32 GB) jest czytnik kart microSDXC.

Do odtwarzania dźwięku komputer wykorzystuje dwa głośniczki stereo umieszczone na spodzie w przedniej części obudowy. Ich brzmienie powinno być wystarczające do typowych zadań związanych z „edukacją”. Wadą jest jedynie nieco płaska charakterystyki dźwięku – praktycznie brakuje niskich tonów. Do odtwarzania muzyki radzimy wykorzystać gniazdo mini jack i zewnętrzne głośniki lub dobrej jakości słuchawki.

Dell Chromebook 13 3380 wyposażono w tradycyjną kamerę internetową o rozdzielczości 720p (1280×720 pikseli). Rejestrowany obraz jest dość dobrej jakości, jednakże przy słabym oświetleniu kamera ma problemy z ostrością a zdjęcia są mocno „zaszumione”.

System – prostota i szybkość

Dell swój 13-calowy model chromebooka pozycjonuje jako komputer dla ucznia. Jest to przede wszystkim spowodowane zainstalowanym systemem operacyjnym – Google Chrome OS. Jego naturalnym środowiskiem jest tzw. chmura, czyli stała synchronizacja danych przez globalną sieć. W dzisiejszych czasach Internet jest niemal wszędzie. Jego brak, szczególnie w przypadku młodego pokolenia, może być odebrana na równi z brakiem tlenu do oddychania. To właśnie stała praca online jest największą zaletą systemu Chrome OS. W przypadku awarii lub zniszczenia komputera, wystarczy wziąć nowy egzemplarz i po prostu zalogować się do naszego konta Google. Po chwili nawet nie zauważymy, że coś się zmieniło… wszystkie dane i ustawienia zostaną odtworzone.

Internet – globalna sieć, która zrewolucjonizowała nasz świat, niczym wynalezienie maszyny parowej w XIX wieku. Internet zmienił przede wszystkim nasz dostęp do informacji – wyparł już media drukowane – gazety i czasopisma, a za chwile podobnie zepchnie na margines tradycyjną telewizję „liniową” w której możemy oglądać dany program w określonym „czasie antenowym”. Poza tym Internet oraz mobilne urządzenia jak smartfony, tablety oraz notebooki zmieniły nasz sposób komunikacji oraz zarządzania czasem – coraz częściej zamiast rozmowy telefonicznej, lub „obdzwaniania” całej grupy znajomej, wystarczy umieścić jeden post w serwisie społecznościowym, żeby szybko „powiadomić” wiele osób jednocześnie. Coraz rzadziej korzystamy też z tradycyjnych terminarzy w formie papierowego kalendarza, oraz odchodzimy od sporządzania notatek na kartce papieru – skutecznie to zastępują różnego rodzaju aplikacje działające w chmurze, i natychmiast synchronizujące się na wielu urządzeniach, które posiadamy.

Od jakiegoś czasu słyszymy o tym, że na chromebookach będzie można uruchamiać aplikacje dla systemu Android pobierane bezpośrednio ze sklepu Google Play. Aktualną listę wspieranych urządzeń możemy sprawdzić na tej stronie. Takie rozwiązanie sprawia, ze Chrome OS wraz z Androidem tworzą nowy, hybrydowy system oferujący funkcjonalność oraz szybkość działania. Aplikacje instalują i uruchamiają się błyskawicznie. Naszym zdaniem takie rozwiązanie sprawi, że w najbliższym czasie gwałtownie wzrośnie popularność tych urządzeń.

Przeznaczenie testowanego modelu do zastosowań edukacyjnych podkreśla łatwa integralność z usługą Google Classroom w postaci odrębnej aplikacji. Jest to bardzo wszechstronne i przyjazne środowisko do prowadzenia nowoczesnych zajęć lekcyjnych przy użyciu różnorakich dokumentów oraz multimediów cyfrowych. Zarówno nauczyciel, jak i wszyscy uczniowie w klasie mogą wspólnie pracować na tych samych „materiałach” w postaci cyfrowych podręczników, zdjęć, filmów itd. Niewątpliwą zaletą jest także współdzielony terminarz, czyli kalendarz w którym umieszczone są daty różnego rodzaju wydarzeń lub zadań do wykonania. Google Classroom oznacza koniec z mozolnym przepisywaniem z tablicy, noszeniem wielu podręczników oraz zeszytów. Nareszcie wszystko co niezbędne do przeprowadzenia lekcji jest w jednym miejscu.

Krótką prezentacja (w języku angielskim) o zastosowaniu chromebooków w edukacji można zobaczyć na oficjalnym kanale „Google for Education”:

Chrome OS wykorzystuje wbudowany w Chromebooka TPM, czyli specjalny układ szyfrujący dane odczytywane i zapisywane przez komputer. Odciąża on procesor, dzięki czemu system działa szybko a nasze prywatne dokumenty, zdjęcia itd. są skutecznie chronione przed dostępem niepowołanych osób.

Bateria – swobodna praca przez cały dzień

Bateria o pojemności 56 Wh zapewnia bardzo przyzwoity czas pracy na jednym ładowaniu. W teście PCMark Work 2.0 Battery Life – symulującym typową pracę – stwierdziliśmy zadowalający wynik 10 godzin i 28 minut. Natomiast podczas odtwarzania filmu z dysku bateria „trzymała” równe 12 godzin.

Test PCMark Work 2.0 Battery Life wykazał ponad 10 godzin podtrzymywania zasilania w symulacji pracy biurowej – to bardzo dobry wynik.

Kultura pracy – cicho i stabilnie

Chromebook 13 to bardzo ciche urządzenie, co jest efektem zastosowania energooszczędnych podzespołów – procesora Intel Core i3 6 generacji z serii U oraz półprzewodnikowego dysku eMMC. Podczas typowej pracy obudowa komputera prawie się nie nagrzewa – najwyższa zmierzona temperatura na spodzie obudowy wyniosła 32 stopnie Celsjusza. Dopiero przy pełnym obciążeniu np. przy testowaniu wydajności za pomocą benchmarka 3DMark zaczął być „słyszalny” wentylator układu chłodzenia. Temperatura obudowy natomiast praktycznie nie wzrosła i komputer pozostawał „chłodny”.

Testy wydajności

Sercem testowanego modelu jest energooszczędny procesor Intel Core i3-6006U. Jest to dwurdzeniowa, czterowątkowa jednostka taktowana zegarem 2,0 GHz. Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD Graphics 520. Wydajność procesora jest przyzwoita i w zupełności wystarczająca do zadań przed jakimi będziemy stawiać naszego Chromebooka – czyli praca z aplikacjami biurowymi oraz odtwarzanie multimediów.

Wydajność procesora sprawdziliśmy w kilku aplikacjach benchmarkowych. Na pierwszy ogień poszedł najnowszy PCMark w wersji „androidowej”. Ogólny wynik to 9152 punkty.

Ogólną wydajność testowanego Chromebooka sprawdziliśmy za pomocą popularnej aplikacji PCMark.

Następnie wykorzystaliśmy do pomiarów wydajności popularny benchmark AnTuTu. Ogólny wynik to 123 972 punkty. Dla porównania testowany przez nas najnowszy Ultrabook Microsoftu – Surface Laptop z procesorem Intel Core i5 siódmej generacji osiągnął wynik 253 287 punktów. Natomiast tablet Apple iPad Air 2 uzyskał
101 655 punktów.

AnTuTu to popularny benchmark do porównania wydajności urządzeń mobilnych takich jak smartfony, tablety oraz komputery.

Wydajność układu graficznego zmierzyliśmy przy pomocy równie popularnego 3DMarka w wersji androidowej. Osiągnięty wynik w teście Ice Storm 1.2 to 14 637 punktów.

Wydajność układu graficznego zbadaliśmy popularnym 3DMarkiem.

Podsumowanie

Chromebook 13 3380 został stworzony z myślą o pracy w szkole oraz w domu – w celu ułatwienia procesu edukacji – zastąpienia setek stron papierowych podręczników oraz zapisanych kartek w zeszytach uczniów. Poza tym ma usprawniać kooperację nauczyciela i uczniów między sobą. Długi czas pracy na baterii zapewnia pełną swobodę użytkowania urządzenia. Nie bez znaczenia ma pełna integracja komputera z „chmurą” – w razie awarii lub utraty w wyniku kradzieży lub zniszczenia – wystarczy wziąć nowy egzemplarz i wszystko odtworzyć jakby nic się nie stało.

Testowana wersja przez nas wersja na rynku amerykańskim kosztuje około 540 dol. W naszych realiach będzie to raczej zapewne ta sama kwota tylko, że przeliczona z euro na złotówki, czyli około 2300 zł. Przy czym najtańsza wersja ze słabszym procesorem Intel Celeron C3855 i mniejszym dyskiem eMMC – 16 GB i bez ekranu dotykowego kosztuje 240 dolarów mniej, czyli około 1300 zł, co jest już dużo bardziej przystępną ceną, pod warunkiem, że pogodzimy się z mniejszą wydajnością i okrojonym wyposażeniem. Dell Chromebook 13 3380 to bliźniak modelu Latitude 3380, który jest typowym notebookiem z systemem Microsoft Windows 10. W ofercie producenta dostępna jest również mniejsza wersja z ekranem 11-calowym i nosi nazwę Chromebook 11 3180.

Zalety/Wady

+ błyskawiczne uruchamianie i działanie systemu

+ długi czas pracy na baterii (10,5 – 12 godzin)

+ bardzo dobra jakość wykonania

+ dotykowy ekran

+ kultura pracy (bezgłośny)

+ funkcja Dell Activity Light

 

– gabaryty i masa

– kąty widzenia i niska jasność ekranu

Parametry techniczne:

Nazwa modelu: Dell Chromebook 13 3380

Procesor: Intel Core  i3-6006U (15 W, 3 MB pamięci podręcznej, 2,0 GHz)

Układ graficzny: Intel  Intel HD Graphics 520

Ekran: 13,3” (16:9) 1366×768 pikseli

Pamięć RAM: 4 GB LPDDR3 1866 MHz

Pamięć masowa: eMMC 32 GB

Komunikacja: Dwuzakresowa karta Wi-Fi 2×2 Intel Wireless-AC 7265 802.11AC z modułem Bluetooth 4.0 LE

Złącza: 1x USB-C/DisplayPort , 2x USB 3.0 , HDMI , Noble Wedge Lock

Wymiary (szer. x gł. x wys.): 333 mm x 232 mm x 23 mm

System operacyjny: Chrome OS / Android 7.1.1

Cena: ok. 2300 zł

Info: http://euro.dell.com/pl/pl/corp/chromebooks/chromebook-13-3380-laptop/pd.aspx?refid=chromebook-13-3380-laptop&s=corp

Więcej:Dell