TEST: TP-Link Archer C5400: Szybkość ma znaczenie, ale wygląd też

Przyzwyczajeni jesteśmy do faktu, że w większości biur i mieszkań Internet jest nie tylko zawsze, ale i wszędzie, nawet w schowku na szczotki. A przecież nie dzieje się to samo. Ten wszechobecny dostęp do internetu zawdzięczamy ruterowi – niepozornemu urządzeniu. Warto wiedzieć, że nowoczesne modele, takie jak przetestowany przez nas  TP-Link Archer C5400 mają znacznie więcej do zaoferowania niż modele sprzed lat.
TEST: TP-Link Archer C5400: Szybkość ma znaczenie, ale wygląd też

Na pierwszy rzut oka

Ten model jest duży –23 cm długości i 4 cm grubości, do tego osiem rozstawianych anten. Solidna, wykonana z czarnego tworzywa konstrukcja robi imponujące wrażenie.  Na froncie znajdziemy dziewięć niebieskich wskaźników LED oraz trzy przyciski sprzętowe. Jeden z przycisków służy do wyłączania sieci WiFi, kolejny odpowiada za aktywację mechanizmu WPS zaś ostatni pozwala na wyłączenie podświetlanie wskaźników. Co ciekawe opcję wyłączania podświetlenia znajdziemy także w menu konfiguracyjnym rutera.

Tył to miejsce zarezerwowane dla pięciu portów Ethernet. Jeden z nich to port WAN. Cztery kolejne to przełączniki sieciowe dla sieci LAN. Wszystkie porty pracują z szybkością 10/100/1000 Mb/s. Atutem rozwiązania jest funkcja zaimplementowane z przełączników biznesowych – tzw. LAG (802.3ad). Pozwala on na zwiększenie wydajności sieciowej podłączonych urządzeń. Oczywiście podłączone urządzenie powinno wspierać protokół 802.3ad. Oprócz gigabitowych portów Ethernet Archer obsługuje także sieci WiFi i to w najnowszej wersji standardu 802.11ac tzw. Wave2.

Bogate wnętrze

Co oferuje Archera C5400 –  model wyceniony na nieco ponad 1000 złotych? Już samo oznaczenie rutera wiele mówi o tym, z jaką klasą urządzenia mamy do czynienia. Wartość 5400 to nic innego jak oznaczenie sumarycznej przepustowości Archera. Ruter obsługuje sieć 2,4 GHz z szybkością 1000 Mb/s i wyposażone jest w dwa układy radiowe 5 GHz, każdy transmitujący dane z szybkością 2167 Mb/s. Oczywiście to czysto teoretyczne wartości. Realne szybkości transferów – i nie do tyczy to tylko C5400 w sieciach bezprzewodowych są znacznie niższe.

Tak duże szybkości przesyłania danych wymagają od rutera odpowiednio mocnych komponentów. TP-Link w modelu C5400 zastosował dwurdzeniowy SoC Broadcom BCM4709C0 1,4 GHz. Ruter dysponuje 512 MB pamięci RAM i o połowę mniejsza pamięcią flash. W skład SoC wchodzi również gigabitowy przełącznik LAN. Rozwiązanie BCM4709C0 jest niezwykle popularnym składnikiem ruterów zarówno klasy AC3150, jak i AC5400. Możemy je zobaczyć chociażby w Linksysie EA9400, D-Linku DIR-895L czy Asusie RT-AC5300 oraz Archerze C3150.

Sieć bezprzewodowa to osobne zagadnienie. Choć TP-Link sprowadził je do jednego typu układu – Broadcom BCM4366. A właściwie do 3 SoC BCM4366. Układ jest drugą generacją platformy Xstream oferującej przepustowość do 5,4 Gb/s. W dużym skrócie SoC BCM4366 to:

 • Trzyzakresowa technologia Xstream AC5400 z trzema układami radiowymi 4×4
 • Osiem jednoczesnych strumieni przestrzennych 802.11ac oraz cztery strumienie 802.11n
 • MU-MIMO – w technologii MIMO (SU-MIMO) obecnej w początkowej fazie istnienia standardu 802.11ac urządzenia (szczególnie te z jednym strumieniem) nie w pełni wykorzystywały dostępne pasmo. MU-MIMO pozwala na wykorzystanie w 100% dostępnego pasma transmisji w tym samym czasie. Warto pamiętać, że do wykorzystania MU-MIMO niezbędny jest nie tylko ruter wspierający tą technologię, ale również urządzenia klienckie.
 • Zero Wait Dynamic Frequency – umożliwia płynny przeskok z kanału na kanał (zmiana częstotliwości pasma) w celu uniknięcia zakłóceń
 • Modulacja 1024 QAM i tzw. NitroQAM pozwalająca na zwieszenie wydajności sieci w paśmie

Podobnie jak SoC BCM4709C0 jest wykorzystywany w nowoczesnych ruterach tak i układ BCM4366 prócz Archera C5400 znajdziemy w topowych ruterach. Warto wymienić Linksys EA9500, Netgear R8500, Asus RT-AC88U czy D-Link DIR-895L.

Najważniejsze funkcje Archer C5400

Konfiguracja rutera nie różni się niczym od ustawień dla innych tego typu rozwiązań. Możemy ją wykonać przez przeglądarkę internetową lub aplikację mobilną Tether dla Androida i iOS-a. TP-Link Tether obsługuje kilkadziesiąt modeli ruterów, w tym rutery xDSL, a także repeatery. W galerii poniżej przedstawiamy kolejne kroki konfiguracji wykonywane za pomocą tej aplikacji.

Najważniejsze funkcje C5400 pokażemy wykorzystując interfejs WWW, tak by wyraźnie widoczne na ekranie były wszystkie możliwości urządzenia. Po zalogowaniu do panelu możemy przejść przez kolejne kroki kreatora lub mając odrobinę wprawy samodzielnie skonfigurować wszystkie elementy. Ułatwieniem jest również język polski w menu urządzenia i możliwość korzystania z dwóch trybów: podstawowego i zaawansowanego. W pierwszym przypadku interfejs oferuje najważniejsze elementy konfiguracji:

 • Internet
 • Sieć WiFi
 • Ustawienia USB
 • Kontrolę rodzicielską
 • Sieć gościnną
 • TP-Link Cloud
Mapa sieci LAN i WAN.

Jeśli przełączymy się na opcje zaawansowane, menu C5400 znacznie się rozrasta. Prześledźmy najważniejsze elementy rutera:

Sieć – informacje dotyczące parametrów łącza WAN i LAN. Tu z ciekawszych elementów warto wymienić możliwość agregacji dwóch portów LAN z wykorzystaniem LACP (802.3ad). Mechanizm znany bardziej z urządzeń biznesowych np. przełączników sieciowych, bądź zaawansowanych ruterów. W TP-Linku C5400 również można to zrobić. Do zagregowanego połączenia można podłączyć serwer NAS dzięki czemu możemy zwiększyć wydajność połączeń do i z serwera. W C5400 możemy zagregować maksymalnie dwa interfejsy Ethernet.

Ruter prócz obsługi adresacji IPv4 pozwala także na konfigurowanie i podłączanie z użyciem protokołu IPv6. Zaktualizowanie oprogramowania do najnowszej wersji aktywuje jeszcze jedną funkcjonalność. Prócz możliwości uruchomienia C5400 jako rutera z punktem dostępowym możemy także ustawić urządzenie jako punkt dostępowy (bez funkcjonalności routingu, DHCP, itp.).

Ustawienia sieci LAN i agregacja łączy.

Kolejne elementy to obsługa IPTV, dynamiczny DNS z możliwością uruchomienia go w usłudze TP-Link, no-ip oraz DynDNS, znajdziemy opcje routingu i oczywiście serwer DHCP.

Funkcje sieci WiFi zostały zgromadzone w dwóch zakładkach:

 • Sieć bezprzewodowa
 • Sieć dla gości

Pierwsza z nich służy do ustawień parametrów sieci WiFi dla wszystkich trzech częstotliwości. Tu z ciekawszych elementów należy wymienić funkcję Smart Connect, która na polski została przetłumaczona jako Inteligentne połączenia.

Mechanizm Smart Connect.

A do czego służy? Ruter posiada trzy układy radiowe, a co za tym idzie dystrybuuje trzy nazwy sieci SSID. W zależności od urządzenia podłączamy się do pasma 2,4 GHz lub do dwóch sieci 5 GHz. Mechanizm Smart Connect optymalizuje nieco to działanie. Dzięki niemu mamy do dyspozycji tylko jedno SSID, a ruter sam decyduje, do której sieci podłączyć klienta. Jest to o tyle wygodne, że mechanizm łączy z najbardziej wydajną siecią Wi-Fi. A my nie musimy się zastanawiać, która sieć będzie lepsza. Smart Connect jest dobrze znanym mechanizmem – już rutery 802.11ac Wave1 posiadały ten mechanizm i działa on znakomicie.

Prócz możliwości połączenia się z siecią Wi-Fi z użyciem hasła, C5400 ma także przycisk sprzętowy WPS. Umożliwi on szybkie zestawienie połączenia z siecią bezprzewodową bez konieczności znajomości haseł czy typów zabezpieczeń. Opcjonalnie możemy korzystać z funkcji WPS z użyciem kodu PIN. W trakcie uwierzytelniania zamiast hasła podajemy 8-cyfrowy kod.

Rozszerzeniem funkcji sieci WiFi jest możliwość jej wyłączenia na podstawie harmonogramów działania sieci. Z kolei dodatkowe zaawansowane parametry sieci bezprzewodowej ustawimy w opcjach zaawansowanych.

Harmonogram aktywacji sieci WiFi.

TP-Link wprowadził ciekawą funkcjonalność Sieci gościnnej. Mechanizm jej działania jest prosty. Ruter dystrybuuje dodatkowe SSID dla poszczególnych pasm częstotliwości. Dzięki temu goście w naszym domu czy biurze mogą połączyć się z Siecią gościnną, która będzie miała całkowicie inne hasło. Dodatkowo producent wyposażył C5400 w mechanizm portalowy – znany chociażby z punktów dostępowych CEP510. Nie ma on wprawdzie możliwości generowania tokenów jednorazowych, za to możemy skonfigurować stronę powitalną, gdzie użytkownik wpisze hasło i zapozna się zasadami sieci WiFi.

Portal powitalny sieci gościnnej.

Z dodatkowych funkcji, jakie powinien oferować ruter domowy, przydaje się zdalny do wnętrza sieci i na zewnątrz. Są wśród nich typowe mechanizmy:

 • Serwery wirtualne – klasyczne przekierowanie portów
 • Port triggering – otwieranie określonych portów na żądanie
 • ALG – wsparcie dla translacji adresów m.in. dla obsługi VPN czy FTP
 • UPnP
 • DMZ

Warto także wspomnieć o bezpieczeństwie. W sieci domowej można stosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapór sieciowych na komputerach. Jednak w dużej mierze to ruter przejmuje na siebie ciężar związany z prawidłowym i bezpiecznym dostępem do zasobów. C5400 oferuje m.in. zaporę SPI, ochronę przed atakami DoS z konfigurowalnym mechanizmem detekcji ataku ICMP Flood, UDP Flood oraz TCP-Syn Flood.

W tym momencie po raz kolejny warto wspomnieć o częstym sprawdzaniu aktualizacji oprogramowania rutera. W najnowszej rewizji z 1.2.0 Build 20170630 rel.49653 ruter został dodatkowo wyposażony w mechanizm antywirusa wykorzystującego bazy Trend Micro. System potrafi chronić przed stronami zawierającymi szkodliwe treści czy też uniemożliwia zainfekowanym komputerom dostęp do innych urządzeń w sieci LAN.

Karta ustawienia zabezpieczeń.

Dla komputerów w sieci LAN możemy także uruchomić kontrolę dostępu. To mechanizm służący blokowaniu możliwości korzystania z internetu raz dostępu do urządzeń w sieci LAN. Aby działał poprawnie, wskazujemy określone hosty w sieci i umieszczamy je na czarnej liście.

Kontrolę dostępu można łatwo obejść podmieniając adres IP. Jednak i tu mamy na to sposób – MAC Binding. Możemy łatwo powiązać określone adresy IP z adresami MAC. Oczywiście funkcja wiązania to jeden z elementów blokowania par IP-MAC. Sam mechanizm zwiększa przede wszystkim bezpieczeństwo związane z atakami ARP.

Rozszerzeniem funkcji bezpieczeństwa wewnętrznego sieci jest kontrola rodzicielska. Umożliwia ona dla określonych urządzeń blokowanie stron zawierających nieodpowiednie treści. Blokada może być założona na stałe lub z użyciem harmonogramów. Dodatkowym ułatwieniem w konfiguracji jest kreator, który pozwala określać poziom blokady na podstawie kategorii treści.

Ustawienia kontroli rodzicielskiej.

Dodatkowe możliwości

W domowej sieci możemy znaleźć wiele urządzeń, które korzystają z jej zasobów, ale również z dostępu do internetu. I choć mamy szybkie łącze dostępowe okazuje się, że korzystanie z internetu jest niemal niemożliwe. Dlaczego? Winą może być jedno lub dwa urządzenia, które wykorzystują całe dostępne pasmo internetowe. Lekarstwem na problem jest mechanizm QoS.

W C5400 mamy do dyspozycji proste w obsłudze narzędzie przydzielania priorytetów dla urządzeń i aplikacji. QoS dla aplikacji jest podzielony na sześć kategorii, z których wybieramy najważniejszą dla wszystkich użytkowników sieci. Następnie możemy określić, które z urządzeń będą posiadały wyższy priorytet.

We wcześniejszej wersji firmware rutera funkcje QoS jak i sposób konfiguracji były nieco inne. Definiowane były trzy reguły priorytetów. Dla każdego z nich ustawia się gwarantowaną przepustowość połączenia. Z kolei by móc wygodnie zarządzać regułami możemy dodawać nie tylko urządzenia, ale także poszczególne usługi lub zakresy portów.

Ustawienia mechanizmu QoS.

TP-Link Archer C5400, jak na ruter z górnej półki przystało, posiada także możliwości tworzenia wirtualnych sieci prywatnych. Producent wbudował funkcjonalność serwera VPN z użyciem dwóch protokołów: PPTP oraz OpenVPN. Konfiguracja sprowadza się do aktywowania określonego protokołu. W przypadku OpenVPN nie zaimplementowano zaawansowanych możliwości konfiguracji usługi (np.  konta użytkowników). Pozostaje wygenerowanie jednej konfiguracji i przesłanie jej do użytkowników. Z opcji dodatkowych definiujemy jedynie dostęp do sieci LAN oraz klasę adresową dla klientów VPN.

Serwer VPN.

Jeśli nie mamy możliwości uruchomienia serwera VPN zawsze możemy wykorzystać dodatkowy mechanizm TP-Link pozwalający na dostęp do zasobów rutera. To TP-Link Cloud. Dzięki powiązaniu rutera z kontem TP-Link Cloud możemy zarządzać ruterem zdalnie spoza naszej sieci dzięki wspomnianej aplikacji mobilnej.

Usługa TP-Link Cloud.

Na zakończenie nie możemy nie wspomnieć o funkcjach USB. Podobnie jak większość zaawansowanych ruterów domowych tak i C5400 umożliwia podłączenie do niego zarówno nośników pamięci jak i drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Dane mogą być udostępnione z użyciem SMB jak i FTP. Ruter prawidłowo rozpoznaje nośniki zawierające różne typy partycji dyskowych

Ustawienia udostępniania danych z nośników USB.

Testy

Warto wyjaśnić kwestię związaną z prezentowaniem wydajności ruterów klasy 802.11ac Wave2. Aby w pełni wykorzystać potencjał takiego rutera, należy dysponować odpowiednim urządzeniem klienckim wyposażonym w odpowiednią kartę sieciową. Do niedawna jedną z nielicznych takich kart sieciowych był produkt Asusa model PCE-AC88, który montowany jest do komputerów stacjonarnych. Na szczęście rynek się nieco ożywił. Dostępne są już na rynku karty M.2 2116 oraz M.2 2230, które możemy montować do notebooków. Przykładem takiej karty jest Intel Dual Band Wireless-AC 8265 oraz szybsza karta Intel Wireless-AC 9260.

W naszych testach wykorzystaliśmy egzemplarz PCE-AC88 obsługujący 802.11ac Wave2 oraz jeden z wydajniejszych modeli D-Linka – kartę USB – DWA-192.

Test szybkości kopiowania danych w sieci WiFi

Test został przeprowadzony z użyciem dwóch urządzeń klienckich. Jedno podłączone do sieci z użyciem połączenia przewodowego. Z kolei klient (PCE-AC88) był umieszczany kolejno w odległości 2, 4, 6 i 8 metrów od rutera. Dane kopiowane były z użyciem protokołu CIFS/SMB. Szybkość wyrażona w Mb/s (megabity na sekundę). Testy przeprowadzono dla sieci 2,4 oraz 5 GHz.

Warto pamiętać, że do zestawienia linku o maksymalnej szybkości konieczne jest odpowiednie ustawienie parametrów rutera. Dotyczy to przede wszystkim szerokości kanału, GI i WMM. Po prawidłowej konfiguracji klient bez problemu nawiązuje maksymalne dostępne połączenie z ruterem.

Zestawiony link 1000 Mb/s w paśmie 2,4 GHz z użyciem karty Asus PCE-AC88.
Zestawiony link 2100 Mb/s w paśmie 5 GHz z użyciem karty Asus PCE-AC88.

Duet C5400 i PCE-AC88 to dobry przykład na to, że standard 802.11ac Wave2 stanie się niebawem świetną alternatywą dla gigabitowych połączeń przewodowych. Szczególnie jeśli wykorzystujemy pasmo 5 GHz, gdzie możemy liczyć na transfery od ponad 430 Mb/s do blisko 780 Mb/s. Standard 802.11n choć bardzo popularny to posiada swoje ograniczenia. Jednak jeśli wykorzystamy odpowiednie urządzenie klienckie (takie jak np. PCE-AC88) to szybkości ponad 400 Mb/s są w zupełności wystarczające zarówno do wykorzystywania szybkiego internetu jak i strumieniowania multimediów czy tworzenia kopii zapasowych przez sieć LAN.

Prezentujemy kilka wyników testowych wymiany danych pomiędzy różnymi klientami sieci bezprzewodowej. Do tego celu posłużył nam Asus PCE-AC88 oraz D-Link DWA-192. Test był przeprowadzony dla kilku wariantów.

Karta 1PasmoKarta 2PasmoPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]
DWA-1925 GHzAsus PCE-AC885 GHz272243
DWA-1925 GHzAsus PCE-AC882,4 GHz254213
DWA-1922,4 GHzAsus PCE-AC882,4 GHz127115

Test szybkości kopiowania danych z użyciem połączeń przewodowych

Wydajność sieci przewodowej LAN jak i połączenia WAN to także duży plus Archera C5400. Szybkość przesyłania danych w każdym z przypadków wynosiła ponad 900 Mb/s. A w szczegółowych:

 • Kopiowanie LAN-LAN – 968 Mb/s (pobieranie), 846 Mb/s (wysyłanie)
 • Kopiowanie LAN-WAN – 915 Mb/s (pobieranie), 916 Mb/s (wysyłanie)

W trakcie prezentacji możliwości C5400 wspomnieliśmy o obsłudze LACP. W testach nie może zatem zabraknąć sprawdzenia wydajności zagregowanego połączenia sieciowego. Do tego celu wykorzystaliśmy serwer QNAP TS-251+ oraz cztery urządzenia klienckie w postaci notebooków podłączonych przewodowo. Z każdego z klientów jednocześnie wysyłaliśmy i pobieraliśmy dane z serwera.

Wydajność takiej konfiguracji przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Z początku myśleliśmy, że mechanizm LACP jest tylko „ekstra dodatkiem”. Jednak jak się okazało w praktyce funkcjonuje dokładnie tak samo wydajnie jak funkcjonalność LACP w przełącznikach biznesowych. Szybkość kopiowania danych z serwera wynosiła sumarycznie 209 MB/s z kolei wysyłanie danych odbywało się z szybkością 207 MB/s.

Test wydajności USB

Z kolei po podłączeniu nośników danych do rutera możemy skorzystać z urządzenia jako rozwiązania do udostępniania danych w sieci lokalnej i internecie. Czy C5400 sprawdził się w tej roli? Jak na niewielkie rozwiązanie domowe – tak. Zarówno kopiowanie danych z użyciem CIFS/SMB jak i FTP stoi na dobrym poziomie – szybkości kopiowania danych prezentujemy poniżej.

USB 3.0Typ partycjiPobieranie [MB/s]Wysyłanie [MB/s]
CIFS/SMBFAT 326349
CIFS/SMBNTFS6555
FTPFAT325548
FTPNTFS5445
USB 2.0Typ partycjiPobieranie [MB/s]Wysyłanie [MB/s]
CIFS/SMBFAT 322928
CIFS/SMBNTFS3227
FTPFAT322826
FTPNTFS2827

Podsumowanie

Wydajny, szybki, konfigurowalny i może się podobać. W tych kilku słowach można zawrzeć podsumowanie prezentacji Archera C5400. Mamy dopracowaną obsługę standardu 802.11ac Wave2 i szybką transmisję danych w sieci WiFi. Producent postarał się o implementację LACP by wykorzystać moc obliczeniową rutera. W C5400 zadbano również o bezpieczeństwo i to na wielu płaszczyznach – firewall, kontrola rodzicielska, antywirus. Na koniec możemy się cieszyć dodatkowymi możliwościami serwera VPN, TP-Link Cloud czy funkcją udostępnienia danych. Fakt – nad tą ostatnią producent mógłby jeszcze popracować, by poprawić nieco wyniki szybkości transmisji.

Biorąc pod uwagę cenę C5400 i zestawiając ją z cenami konkurencyjnych ruterów tej samej klasy, a nawet klasy niższej (802.11ac Wave1) mamy do dyspozycji niezwykle funkcjonalny, prosty w obsłudze ruter 802.11ac Wave2. | CHIP