TEST: TP-Link Archer C5400: Szybkość ma znaczenie, ale wygląd też

Ruter dla wymagających użytkowników

Przyzwyczajeni jesteśmy do faktu, że w większości biur i mieszkań Internet jest nie tylko zawsze, ale i wszędzie, nawet w schowku na szczotki. A przecież nie dzieje się to samo. Ten wszechobecny dostęp do internetu zawdzięczamy ruterowi – niepozornemu urządzeniu. Warto wiedzieć, że nowoczesne modele, takie jak przetestowany przez nas  TP-Link Archer C5400 mają znacznie więcej do zaoferowania niż modele sprzed lat.

W skrócie

 • wysoka wydajność sieci 2,4 oraz 5 GHz
 • rozbudowane funkcje bezpieczeństwa
 • obsługa Smart Connect
 • prostota konfiguracji z użyciem aplikacji mobilnej
 • brak obsługi redundancji łącza WAN (opcjonalnie modemów USB)

Wydajny, szybki, konfigurowalny i może się podobać. W tych kilku słowach można zawrzeć podsumowanie prezentacji Archera C5400. Mamy dopracowaną obsługę standardu 802.11ac Wave2 i szybką transmisję danych w sieci WiFi. Producent postarał się o implementację LACP by wykorzystać moc obliczeniową rutera. W C5400 zadbano również o bezpieczeństwo i to na wielu płaszczyznach – firewall, kontrola rodzicielska, antywirus. Na koniec możemy się cieszyć dodatkowymi możliwościami serwera VPN, TP-Link Cloud czy funkcją udostępnienia danych. Fakt – nad tą ostatnią producent mógłby jeszcze popracować, by poprawić nieco wyniki szybkości transmisji. Biorąc pod uwagę cenę C5400 i zestawiając ją z cenami konkurencyjnych ruterów tej samej klasy, a nawet klasy niższej (802.11ac Wave1) mamy do dyspozycji niezwykle funkcjonalny, prosty w obsłudze ruter 802.11ac Wave2.

Na pierwszy rzut oka

Ten model jest duży –23 cm długości i 4 cm grubości, do tego osiem rozstawianych anten. Solidna, wykonana z czarnego tworzywa konstrukcja robi imponujące wrażenie.  Na froncie znajdziemy dziewięć niebieskich wskaźników LED oraz trzy przyciski sprzętowe. Jeden z przycisków służy do wyłączania sieci WiFi, kolejny odpowiada za aktywację mechanizmu WPS zaś ostatni pozwala na wyłączenie podświetlanie wskaźników. Co ciekawe opcję wyłączania podświetlenia znajdziemy także w menu konfiguracyjnym rutera.

Tył to miejsce zarezerwowane dla pięciu portów Ethernet. Jeden z nich to port WAN. Cztery kolejne to przełączniki sieciowe dla sieci LAN. Wszystkie porty pracują z szybkością 10/100/1000 Mb/s. Atutem rozwiązania jest funkcja zaimplementowane z przełączników biznesowych – tzw. LAG (802.3ad). Pozwala on na zwiększenie wydajności sieciowej podłączonych urządzeń. Oczywiście podłączone urządzenie powinno wspierać protokół 802.3ad. Oprócz gigabitowych portów Ethernet Archer obsługuje także sieci WiFi i to w najnowszej wersji standardu 802.11ac tzw. Wave2.

Bogate wnętrze

Co oferuje Archera C5400 –  model wyceniony na nieco ponad 1000 złotych? Już samo oznaczenie rutera wiele mówi o tym, z jaką klasą urządzenia mamy do czynienia. Wartość 5400 to nic innego jak oznaczenie sumarycznej przepustowości Archera. Ruter obsługuje sieć 2,4 GHz z szybkością 1000 Mb/s i wyposażone jest w dwa układy radiowe 5 GHz, każdy transmitujący dane z szybkością 2167 Mb/s. Oczywiście to czysto teoretyczne wartości. Realne szybkości transferów – i nie do tyczy to tylko C5400 w sieciach bezprzewodowych są znacznie niższe.

Tak duże szybkości przesyłania danych wymagają od rutera odpowiednio mocnych komponentów. TP-Link w modelu C5400 zastosował dwurdzeniowy SoC Broadcom BCM4709C0 1,4 GHz. Ruter dysponuje 512 MB pamięci RAM i o połowę mniejsza pamięcią flash. W skład SoC wchodzi również gigabitowy przełącznik LAN. Rozwiązanie BCM4709C0 jest niezwykle popularnym składnikiem ruterów zarówno klasy AC3150, jak i AC5400. Możemy je zobaczyć chociażby w Linksysie EA9400, D-Linku DIR-895L czy Asusie RT-AC5300 oraz Archerze C3150.

Sieć bezprzewodowa to osobne zagadnienie. Choć TP-Link sprowadził je do jednego typu układu – Broadcom BCM4366. A właściwie do 3 SoC BCM4366. Układ jest drugą generacją platformy Xstream oferującej przepustowość do 5,4 Gb/s. W dużym skrócie SoC BCM4366 to:

 • Trzyzakresowa technologia Xstream AC5400 z trzema układami radiowymi 4×4
 • Osiem jednoczesnych strumieni przestrzennych 802.11ac oraz cztery strumienie 802.11n
 • MU-MIMO – w technologii MIMO (SU-MIMO) obecnej w początkowej fazie istnienia standardu 802.11ac urządzenia (szczególnie te z jednym strumieniem) nie w pełni wykorzystywały dostępne pasmo. MU-MIMO pozwala na wykorzystanie w 100% dostępnego pasma transmisji w tym samym czasie. Warto pamiętać, że do wykorzystania MU-MIMO niezbędny jest nie tylko ruter wspierający tą technologię, ale również urządzenia klienckie.
 • Zero Wait Dynamic Frequency – umożliwia płynny przeskok z kanału na kanał (zmiana częstotliwości pasma) w celu uniknięcia zakłóceń
 • Modulacja 1024 QAM i tzw. NitroQAM pozwalająca na zwieszenie wydajności sieci w paśmie

Podobnie jak SoC BCM4709C0 jest wykorzystywany w nowoczesnych ruterach tak i układ BCM4366 prócz Archera C5400 znajdziemy w topowych ruterach. Warto wymienić Linksys EA9500, Netgear R8500, Asus RT-AC88U czy D-Link DIR-895L.

Najważniejsze funkcje Archer C5400

Konfiguracja rutera nie różni się niczym od ustawień dla innych tego typu rozwiązań. Możemy ją wykonać przez przeglądarkę internetową lub aplikację mobilną Tether dla Androida i iOS-a. TP-Link Tether obsługuje kilkadziesiąt modeli ruterów, w tym rutery xDSL, a także repeatery. W galerii poniżej przedstawiamy kolejne kroki konfiguracji wykonywane za pomocą tej aplikacji.

Najważniejsze funkcje C5400 pokażemy wykorzystując interfejs WWW, tak by wyraźnie widoczne na ekranie były wszystkie możliwości urządzenia. Po zalogowaniu do panelu możemy przejść przez kolejne kroki kreatora lub mając odrobinę wprawy samodzielnie skonfigurować wszystkie elementy. Ułatwieniem jest również język polski w menu urządzenia i możliwość korzystania z dwóch trybów: podstawowego i zaawansowanego. W pierwszym przypadku interfejs oferuje najważniejsze elementy konfiguracji:

 • Internet
 • Sieć WiFi
 • Ustawienia USB
 • Kontrolę rodzicielską
 • Sieć gościnną
 • TP-Link Cloud
Mapa sieci LAN i WAN.

Jeśli przełączymy się na opcje zaawansowane, menu C5400 znacznie się rozrasta. Prześledźmy najważniejsze elementy rutera:

Sieć – informacje dotyczące parametrów łącza WAN i LAN. Tu z ciekawszych elementów warto wymienić możliwość agregacji dwóch portów LAN z wykorzystaniem LACP (802.3ad). Mechanizm znany bardziej z urządzeń biznesowych np. przełączników sieciowych, bądź zaawansowanych ruterów. W TP-Linku C5400 również można to zrobić. Do zagregowanego połączenia można podłączyć serwer NAS dzięki czemu możemy zwiększyć wydajność połączeń do i z serwera. W C5400 możemy zagregować maksymalnie dwa interfejsy Ethernet.

Ruter prócz obsługi adresacji IPv4 pozwala także na konfigurowanie i podłączanie z użyciem protokołu IPv6. Zaktualizowanie oprogramowania do najnowszej wersji aktywuje jeszcze jedną funkcjonalność. Prócz możliwości uruchomienia C5400 jako rutera z punktem dostępowym możemy także ustawić urządzenie jako punkt dostępowy (bez funkcjonalności routingu, DHCP, itp.).

Ustawienia sieci LAN i agregacja łączy.

Kolejne elementy to obsługa IPTV, dynamiczny DNS z możliwością uruchomienia go w usłudze TP-Link, no-ip oraz DynDNS, znajdziemy opcje routingu i oczywiście serwer DHCP.

Funkcje sieci WiFi zostały zgromadzone w dwóch zakładkach:

 • Sieć bezprzewodowa
 • Sieć dla gości

Pierwsza z nich służy do ustawień parametrów sieci WiFi dla wszystkich trzech częstotliwości. Tu z ciekawszych elementów należy wymienić funkcję Smart Connect, która na polski została przetłumaczona jako Inteligentne połączenia.

Mechanizm Smart Connect.

A do czego służy? Ruter posiada trzy układy radiowe, a co za tym idzie dystrybuuje trzy nazwy sieci SSID. W zależności od urządzenia podłączamy się do pasma 2,4 GHz lub do dwóch sieci 5 GHz. Mechanizm Smart Connect optymalizuje nieco to działanie. Dzięki niemu mamy do dyspozycji tylko jedno SSID, a ruter sam decyduje, do której sieci podłączyć klienta. Jest to o tyle wygodne, że mechanizm łączy z najbardziej wydajną siecią Wi-Fi. A my nie musimy się zastanawiać, która sieć będzie lepsza. Smart Connect jest dobrze znanym mechanizmem – już rutery 802.11ac Wave1 posiadały ten mechanizm i działa on znakomicie.