Amazon zapłaci 250 mln euro zaległych podatków

Europejska Kimisarz Konkurencji Margrethe Vestager poinformowała, że amerykańska firma musi zapłacić zaległe 250 milionów euro. To wynik długiej kontroli jaką Komisja Europejska prowadziła w tej sprawie. Według Vestager, Amazon miał korzystać z firmy-wydmuszki zarejestrowanej w Luksemburgu. Amazon już zapowiedział, że odwoła się od decyzji Komisji.
Amazon zapłaci 250 mln euro zaległych podatków

Margrethe Vestager to duńska komisarz ds. konkurencji (fot. Friends of Europe)

Amazon zatrudnia 50 tys pracowników w Europie, z czego połowę w Wielkiej Brytanii. W 2016 roku europejski oddział firmy zarejestrowany w Luksemburgu sprzedał towary o łącznej wartości 21,6 miliarda euro. Z tej sumy Amazon zapłacił tylko 16,5 miliona euro podatków wykazując zysk 59,6 miliona euro. To wzbudziło podejrzenia Komisji Europejskiej.

W 2004 roku Amazon stworzył firmę Amazon EU Sarl, która zajmowała się zarządzaniem europejskimi oddziałami firmy. Amazon Europe Holding Technologies SCS otrzymywała od spółki-matki setki milionów euro każdego roku za używanie własności intelektualnej. Szacuje się, że dzięki temu przedsiębiorstwo w ciągu 8 lat uniknęło odprowadzenia podatków na łączną kwotę 900 milionów euro.

Obecny Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker był premierem Luksemburga w latach 2004-2013 (fot. Unión Europea en Perú)

W podobnej sprawie w zeszłym roku firma Apple musiała zapłacić 13 miliardów euro zaległych podatków irlandzkiej skarbówce. Niedawno prezydent Francji, Emmanuel Macron, zaapelował o ujednolicenie stawek podatkowych w Europie, aby zapobiec możliwości omijania płacenia podatków przez korporacje w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Obecny szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckerm, był premierem Luksemburga w latach 2004-2013. | CHIP