Amazon zapłaci 250 mln euro zaległych podatków

Według Komisji Europejskiej Amazon przez ostatnie 8 lat unikał płacenia podatków. Firma od 2006 do 2014 roku korzystała z przywilejów podatkowych przyznanych w Luksemburgu. Dzięki temu płaciła 4 razy niższe podatki niż europejscy przedsiębiorcy.

Europejska Kimisarz Konkurencji Margrethe Vestager poinformowała, że amerykańska firma musi zapłacić zaległe 250 milionów euro. To wynik długiej kontroli jaką Komisja Europejska prowadziła w tej sprawie. Według Vestager, Amazon miał korzystać z firmy-wydmuszki zarejestrowanej w Luksemburgu. Amazon już zapowiedział, że odwoła się od decyzji Komisji.

Margrethe Vestager to duńska komisarz ds. konkurencji (fot. Friends of Europe)

Amazon zatrudnia 50 tys pracowników w Europie, z czego połowę w Wielkiej Brytanii. W 2016 roku europejski oddział firmy zarejestrowany w Luksemburgu sprzedał towary o łącznej wartości 21,6 miliarda euro. Z tej sumy Amazon zapłacił tylko 16,5 miliona euro podatków wykazując zysk 59,6 miliona euro. To wzbudziło podejrzenia Komisji Europejskiej.

W 2004 roku Amazon stworzył firmę Amazon EU Sarl, która zajmowała się zarządzaniem europejskimi oddziałami firmy. Amazon Europe Holding Technologies SCS otrzymywała od spółki-matki setki milionów euro każdego roku za używanie własności intelektualnej. Szacuje się, że dzięki temu przedsiębiorstwo w ciągu 8 lat uniknęło odprowadzenia podatków na łączną kwotę 900 milionów euro.

Obecny Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker był premierem Luksemburga w latach 2004-2013 (fot. Unión Europea en Perú)

W podobnej sprawie w zeszłym roku firma Apple musiała zapłacić 13 miliardów euro zaległych podatków irlandzkiej skarbówce. Niedawno prezydent Francji, Emmanuel Macron, zaapelował o ujednolicenie stawek podatkowych w Europie, aby zapobiec możliwości omijania płacenia podatków przez korporacje w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Obecny szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckerm, był premierem Luksemburga w latach 2004-2013. | CHIP

0
Źródło: CNBC
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.