AMD dodaje obsługę macierzy RAID NVMe dla platformy Ryzen Threadripper

Z opóźnieniem w stosunku do wcześniej ogłaszanych terminów AMD uruchomiło obsługę macierzy RAID (Redundant Array of Independent Disks, dwa lub więcej dysków twardych, współpracujących ze sobą) – zbudowanych z nośników SSD NVMe, w komputerach opartych na platformie AMD Ryzen Threadripper. Sterowniki sprzętowe dla systemu Windows 10 są już na stronie AMD – firma udostępniła pakiety, zawierające tylko sterowniki, jak i sterowniki razem z oprogramowaniem RAIDXpert2, zarządzającym macierzą NVMe.
AMD dodaje obsługę macierzy RAID NVMe dla platformy Ryzen Threadripper

Aktualizacja funkcji RAID powinna działać z każdą płytą główną z chipsetem X399 i procesorem Ryzen Threadripper. Dotychczas użytkownicy komputerów z tymi podzespołami mieli możliwość budowy macierzy RAID wyłącznie w oparciu o nośniki SSD, podłączane do maksymalnie ośmiu gniazd SATA, obsługiwanych przez chipset X399. Po aktualizacji sterowników oraz, w niektórych przypadkach, koniecznej aktualizacji firmware płyty głównej – można będzie budować macierze RAID z nośników SSD NVMe podłączanych do gniazd M.2, których, w typowej konfiguracji płyt dla układu Ryzen Threadripper, powinno być trzy. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na użycie nośników SATA czy NVMe, do dyspozycji są macierze RAID 0, RAID 1 i RAID 10.

Platforma X399 - Ryzen Threadripper
Za komunikację z nośnikami NVMe, pracującymi w macierzy, odpowiada procesor a nie chipset płyty głównej (fot. AMD)

Opóźnienie z wprowadzeniem funkcji tworzenia macierzy z nośników NVMe wynikało najprawdopodobniej z samej architektury platformy Threadripper. O ile w przypadku macierzy SSD SATA za przesył danych odpowiada chipset X399, to w przypadku NVMe są to już bezpośrednie ścieżki PCIe procesora. Jest to o tyle logiczne, że sam chipset nie dysponuje wystarczającą liczbą obsługiwanych łączy PCIe. Wraz z premierą platformy Threadripper, AMD udostępniło funkcje tworzenia macierzy via chipset. Teraz uzupełniło obiecywaną wcześniej funkcjonalność, dodając również możliwość tworzenia macierzy nośników NVMe, komunikujących się bezpośrednio z procesorem AMD Ryzen Threadripper.

Pamiętajmy, że rozwiązanie AMD nie jest wbudowanym kontrolerem macierzowym dla nośników NVMe, czyli układem, który zarządza nośnikami w macierzy i prezentuje dla układu nadrzędnego (w tym wypadku procesora Ryzen Threadripper) jedno urządzenie NVMe. Tak naprawdę żadna firma nie zbudowała jeszcze sprzętowego kontrolera RAID NVMe. RAID NVMe opracowany przez AMD jest rozwiązaniem programowym, dlatego też, aby to działało, niezbędna jest instalacja wspomnianych sterowników dla systemu operacyjnego, a najprawdopodobniej również aktualizacja firmware’u płyty głównej. Od strony praktycznej budowa macierzy NVMe jest bardzo prosta – ustawienie wszelkich opcji konfiguracyjnych odbywa się, albo przy wykorzystaniu aplikacji AMD RAIDXpert2, albo (pod warunkiem aktualizacji oprogramowania wewnętrznego płyty głównej) za pomocą programu konfiguracyjnego płyty głównej. Aktualizacja oprogramowania płyty jest również niezbędna w sytuacji, gdy system operacyjny ma startować z macierzy NVMe.

SSD NVMe to obecnie najszybsze nośniki pamięci masowej dostępne na rynku – łącząc je w macierz RAID można zyskać jeszcze wyższą wydajność (fot. Samsung)

Ze względu na różną sprzętową obsługę macierzy RAID SATA (przez chipset X399) i RAID NVMe (przez procesor Ryzen Threadripper), oba typy macierzy nie są ze sobą zgodne. Oznacza to, że użytkownicy już korzystający z RAID SATA nie będą mieli do niego dostępu za pomocą nowego oprogramowania AMD. To niestety sprawia pewne problemy z migracją, według serwisu Anandtech, jedyną obecnie obsługiwaną ścieżką migracji jest ponowne utworzenie tablicy nośników NVMe w macierzy, przy użyciu nowych sterowników i oprogramowania układowego oraz przywrócenie danych z kopii zapasowej, zawierającej wszystkie dane z macierzy RAID SATA. W praktyce dla użytkowników uruchamiających swój komputer z macierzy RAID SATA oznacza to ponowną instalację systemu Windows. Jednak dla tych, dla których priorytetem jest przede wszystkim wydajność, nie będzie to szczególne ograniczenie. Mając na uwadze oczekiwaną sumaryczną przepustowość macierzy RAID NVMe (składającej się z sześciu nośników SSD NVMe) na poziomie ponad 10 GB/s przy zapisie i ponad 20 GB/s przy odczycie, z pewnością znajdą się chętni do takiej migracji. | CHIP