HP ZBook X2 – komputer i tablet dla artystów

Osoby zajmujące się zawodowo edycją grafiki i filmów potrzebują dużej mocy obliczeniowej, ale też i nierzadko mobilności. Właśnie dla takich użytkowników HP opracowało prawdziwą bestię. ZBook x2 to przenośna stacja robocza posiadająca dotykowy, 14-calowy ekran o rozdzielczości 4K, który można oddzielić od klawiatury i pracować na nim jak na tablecie – z wykorzystaniem palca, gestów lub dołączonego rysika o 4096 poziomach nacisku.
hp zbook x2

Jeśli nie potrzebujesz klawiatury, możesz Zbooka używać jak tabletu

hp zbook x2
Jeśli nie potrzebujesz klawiatury, możesz Zbooka używać jak tabletu

W najwyżej opcji konfiguracyjnej znajdziemy procesor Intela i7 ósmej generacji, wyświetlacz DreamColor 4K (100% pokrycia skali Adobe RGB), kartę graficzną Nvidia Quadro M620 mającą zapewnić 73% wyższą wydajność niż Microsoft Surface Pro, 32 GB pamięci RAM oraz autorski dysk HP Z Turbo Boost o pojemności 2 TB, który ma pracować 6 razy szybciej niż tradycyjne dyski SSD. Do tego laptop oferuje dwa złącza USB typu C obsługujące standard Thunderbolt, jeden port USB 3.0, wyjście audio oraz gniazdo HDMi. Nawet podświetlana klawiatura prezentuje się tutaj imponująco, gdyż możemy z niej nie tylko korzystać po podpięciu pod ekran. Sprzęt potrafi pracować w tzw. trybie roboczym, kiedy to część z wyświetlaczem służy jedynie jako tablet graficzny, a obraz przekazywany jest na maksymalnie pięć monitorów. Wówczas klawiatury używamy jak innego akcesorium Bluetooth.

hp zbook x2
Tryb roboczy pozwala wykorzystać ekran notebooka jak tablet graficzny (fot. HP)

Jeśli chodzi o akumulator producent zapewnia, że ZBook X2 potrafi przepracować nawet 10 godzin na jednym ładowaniu. Ekran waży 1,6 kg, a po połączeniu z klawiaturą waga wzrasta do 2,2 kg. Niestety jak łatwo można się domyślić po takiej specyfikacji urządzenie nie będzie tanie. Ceny podstawowego wariantu w Europie będą zaczynać się od 1949 euro, a zatem spodziewamy się, że w Polsce może to być ponad 9 tysięcy złotych. Nie wiadomo ile HP zażyczy sobie za topową konfigurację podaną w powyższym tekście. Do sprzedaży HP Zbook X2 trafi w grudniu. Dla porównania ceny mniej wydajnego Surface’a Pro 4 w polskich sklepach potrafią sięgnąć 13400 zł. | CHIP

Powiązane treści:

Tablet Samsung – wybierz najlepszy