Microsoft: laptopy z CPU ARM i Windows 10 zmienią branżę

Nowe laptopy z Windows 10, których sercem będzie układ Qualcomm Snapdragon 835 wykonany jak wiadomo zgodnie z architekturą ARM, od strony programowej mają nie różnić się od laptopów tradycyjnych zbudowanych na bazie procesorów x86/64. To znaczy różnice w wydajności na pewno będą widoczne – co do tego trudno mieć wątpliwości. Chodzi raczej o kompatybilność bazy oprogramowania na obie platformy sprzętowe (x86 i ARM). Na laptopach z procesorami ARM (Snapdragon 835) będzie można uruchamiać wszystkie aplikacje znane z “klasycznej” wersji Windows 10. To głównie zasługa emulatora w Windows 10. Może to budzić wątpliwości co do wydajności takiego rozwiązania, ponieważ sama emulacja jest procesem pochłaniającym część zasobów obliczeniowych, niemniej dopóki nie ma jeszcze na rynku laptopów z układami ARM i Windows 10 jakiekolwiek dywagacje na temat ich wydajności pozostają czystą spekulacją.
Microsoft zanotował świetne wyniki sprzedazy (fot. Ben Franske)

Microsoft zanotował świetne wyniki sprzedazy (fot. Ben Franske)

Laptop w biurze
Laptop działający przez kilka dni bez zasilacza brzmi nieźle, pytanie jak z jego wydajnością (fot. Pixabay).

Obecnie wiadomo już, że nad gotowymi urządzeniami pracują m.in. HP, ASUS oraz Lenovo. Argumentem, który ma przekonać potencjalnych nabywców do zakupu laptopa z Windows 10 i układem ARM ma być przede wszystkim czas pracy urządzenia na baterii. Według Microsoftu, a także innych zaangażowanych w budowę nowych komputerów producentów (Qualcomm, ASUS, HP, Lenovo) nowe laptopy mają pracować na zasilaniu z akumulatorów przez wiele dni. Pete Bernard z Microsoft wręcz twierdzi, że noszenie zasilacza z laptopem stanie się niepotrzebne – samo urządzenie wystarczy naładować raz na kilka dni. Bernard jest zdania, że właśnie dzięki temu laptopy z Windows 10 i układami ARM zmienią rynek.

https://youtu.be/A_GlGglbu1U

Microsoft stara się również przekonać, że wydajność nie będzie piętą achillesową przyszłych laptopów z układami ARM i systemem Windows. Czego przykładem jest demonstracja działania programu Adobe Photoshop w pełnym systemie Windows 10 na komputerze, którego sercem obliczeniowym jest własnie układ w architekturze ARM (szczegóły na powyższym filmie). Niemniej z oceną faktycznych możliwości nowych komputerów przenośnych z Windows 10 i Snapdragonem 835 wstrzymajmy się, aż do czasu pojawienia się tych urządzeń na rynku, co ma nastąpić jeszcze pod koniec bieżącego roku. | CHIP.

Powiązane treści:

Laptop do 2500 – jaki wybrać?