Bezgłośny komputer MSI

Mini-PC bez wentylatorów.

Czasami potrzeba postawić komputer w miejscu, gdzie zwyczajnie brak przestrzeni na model stacjonarny, a laptop nie jest potrzebny, lub ze względu na mały ekran nie sprawdzi się zbyt dobrze. W takich sytuacjach do gry wchodzą mini-PC. Miniaturowe komputery to nie tylko mniejsze gabaryty, ale też często mały pobór prądu. Właśnie takie urządzenie pokazało MSI.

Nowa konstrukcja tajwańskiego producenta to rozwinięcie serii miniaturowych komputerów Cubi. MSI Cubi 3 Silent to model, który już nazwą zdradza swoją najciekawszą cechę: jest bezgłośny. W tym małym komputerze nie znajdziemy bowiem ani jednego wentylatora.

Osiągnięto ten efekt konstruując obudowę, której znaczna część jest jednocześnie radiatorem. W przeciwieństwie do większości mini-PC pozbawionych aktywnego chłodzenia wewnątrz MSI Cubi 3 Silent nie znajdziemy tanich CPU pokroju Intel Atom, a pełnoprawne, chociaż mobilne procesory generacji 7: i3-7100U, i5-7200U lub i7-7500U. To oznacza, że producentowi udało się odprowadzić energię do 15 W wyłącznie za pomocą chłodzenia pasywnego.

Komputer tego typu sprawdzi się w niejednym biurze. (fot. TechPowerUp)

Wewnątrz znajdziemy, poza wspomnianymi już CPU, dwa sloty na RAM typu DDR4-2133 MHz, zatokę na dysk 2,5″ oraz gniazdo M.2 na dyski SSD. Urządzenie wyposażono w cztery gniazda USB 3.1 i port LAN. Wersja bardziej rozbudowana, skierowana raczej dla odbiorcy biznesowego, Cubi 3 Silent S ma o dwa USB 3.1 więcej, a także zyskał 2 porty COM, nadal wykorzystywane przez wiele urządzeń. Obie wersje wykorzystują HDMI i DisplayPort. | CHIP