Nowy procesor MediaTek – inny pomysł na budowę SoC

MediaTek zaprezentował nowy SoC: Helio P40. Tajwańska firma wiąże spore nadzieje z najnowszym produktem. Nic dziwnego. Konstrukcja tego modelu jest wyraźnie inna niż dotychczasowych procesorów MediaTek.
Nowy procesor MediaTek – inny pomysł na budowę SoC

Linia Helio to mocniejsze jednostki wśród produktów tajwańskiego producenta. Dzieli się na najmocniejsze X oraz wydajne, ale też bardziej energooszczędne P. Do tej drugiej grupy należy najnowszy procesor P40.

Do tej pory procesory MediaTek powstawały zgodnie z koncepcją, która można streścić jako “wiele rdzeni na raz”. Dodajmy, że wydajność uzyskiwana z pojedynczego rdzenia nie była zwykle powalająca. Nowy Helio P40 bardziej przypomina konstrukcje firmy Qualcomm budowane według koncepcji klastrowej. Mamy tu więc dwa klastry: pierwszy zawierający dwa rdzenie Cortex A73, oraz drugi, wyposażony w cztery rdzenie Cortex A53. W ten sposób dostajemy dostęp do znacznej wydajności jednowątkowej zapewnianej przez A73, oraz oszczędności energetycznej słabszych A53, ale i wysokiej sprawności wielowątkowej zapewniane przez wspólną pracę obu klastrów.

Procesory MediaTek serii Helio Pxx trafialy głównie do chińskich urządzeń, takich jak Umi Max (fot. Umi)

Nowy SoC wytwarzany jest w procesie litografii 12 nm, co powinno pozwolić skutecznie ograniczyć wydzielanie ciepła w porównaniu ze starszymi jednostkami. Wbudowany w Helio P40 układ graficzny to Mali G72, a więc dość nowoczesny GPU, co pozwala spodziewać się niezłej wydajności w grach. Procesor współpracuje z pamięciami LPDDR4.

Czy nowy SoC MediaTeka odniesie sukces? Trudno stwierdzić. Firma ma obecnie 15 proc. rynku, a nowy układ może pomóc odczarować tajwańskiego producenta jako kojarzonego głównie z urządzeniami z najniższej półki. Pomóc może także agresywna polityka cenowa, dzięki której układy MediaTek możemy znaleźć w wielu tańszych smartfonach, głównie tych rodem z Chin. | CHIP

Powiązane treści:

Jaki procesor wybrać do gier?