Nvidia wprowadza komputer dla autonomicznych aut

Większość częściowo autonomicznych aut poruszających się już po drogach świata (w szczególności w najbardziej rozwiniętych krajach) to pojazdy charakteryzujące się drugim poziomem autonomii (więcej na temat autonomicznych aut, poziomów autonomii itp. wyjaśniliśmy już w naszym obszernym artykule “Jak to działa: autonomiczne auta“). Oznacza to, że samochody te, choć oferują pewne funkcje wspomagające kierowcę, to wciąż wymagają od prowadzącego pełnej koncentracji, kierowania pojazdem i obserwacji drogi oraz jej bezpośredniego otoczenia.
Nvidia Drive PX Pegasus
Nvidia Drive PX Pegasus

Nvidia Drive PX Pegasus
320 miliardów operacji na sekundę i przepustowość pamięci większa od 1 TB / s (fot. Nvidia).

Tym razem producent układów graficznych z serii GeForce planuje wprowadzić autonomiczne pojazdy na zupełnie nowy poziom. Wszystko dzięki komputerowi NVIDIA Drive PX Pegasus, który dostarczy mocy obliczeniowej sztucznej inteligencji zdolnej do zapewnieniu samochodom pełnej autonomii na poziomie 5. Ten poziom autonomii określa pojazdy całkowicie pozbawione jakichkolwiek kontrolerów. W aucie o autonomii na tym poziomie z założenia nie ma kierowcy, kierownicy, jakichkolwiek pedałów gazu czy hamulca. Nie potrzeba w nich nikogo, kto mógłby przejąć kontrolę nad pojazdem. Całym ruchem steruje właśnie oprogramowanie SI działające na wydajnym obliczeniowo komputerze. I takim właśnie komputerem ma być wspomniany model NVIDIA Drive PX Pegasus.

Według danych udostępnionych przez Nvidię, nowy komputer jest dziesięciokrotnie wydajniejszy od sprzętu poprzedniej generacji wykorzystywanego w częściowo autonomicznych samochodach. Drive PX Pegasus ma oferować moc rzędu 320 miliardów operacji na sekundę. Nie bez znaczenia jest też to, że nowy sprzęt ma znacznie mniejsze rozmiary i zużywa znacznie mniej energii. Danny Shapiro, starszy dyrektor ds. motoryzacji w Nvidii uważa, że nowa maszyna stosowana będzie w robotaksówkach. Uzasadnia swoje zdanie tym, że już ponad 25 partnerów Nvidii z całego świata pracuje nad całkowicie autonomicznymi taksówkami. Kiedy ów superkomputer samochodowy będzie dostępny? Ma to nastąpić w drugiej połowie 2018 roku. Sercem maszyny będzie jeszcze nieogłoszony, zupełnie nowy chip GPU Nvidii. | CHIP